U okviru ciklusa predavanja “Novi pogledi, perspektive i istraživanja teorije roda” Studijsko istraživačka grupa za rodnu ravnopravnost i javne politike IDN organizovala je nastavak predavanja i akademske diskusije na temu „Teorijske interpretacije i moguće posledice klasifikacija feminističkih teorija“ 30. marta 2022. godine. Uvodna izlaganja su imale prof. dr Daša Duhaček, Centar za ženske studije u Beogradu, dr Mirjana Dokmanović, naučna saradnica Instituta društvenih nauka, i dr Zorica Mršević, naučna savetnica Instituta društvenih nauka.
Prof. dr Daša Duhaček je postavila niz pitanja teorijskog, ali i političkog konteksta nastanka i uspostavljanja legitimiteta čitavih oblasti istraživanja, pa tako i feminističkih teorija. Na ovo se nastavljaju i pitanja opstanka, promena i ’poremećaja’ u disciplini, koja kao teorijska i politička relevantna, zalaze i u ideološka polja. Prof. Duhaček je takođe istakla da je problem sa klasifikacijama teorija ako se tretiraju kao aksiom koji se ne preispituje.
Dr Mirjana Dokmanović je predstavila glavne postulate feminističkog pristupa ekonomiji koji teži redefinisanju dominantne neoliberalne ekonomije putem uključivanja rodnosti i rodnog režima kao analitičkih kategorija. Ovaj pristup zahteva da se u ekonomsku analizu i vrednovanje uspešnosti ekonomije uključe i neplaćeni ženski rad i staranje u domaćinstvu, ljudsko blagostanje i etički stavovi ne samo u pogledu rodne ravnopravnosti, već i u pogledu ravnopravnosti nacija i uklanjanja svih oblika diskriminacije.
Izlaganje dr Zorice Mršević je bilo posvećeno feminističkoj jurisprudenciji i njenoj ulozi kao uticajnoj oblasti feminističke teorije koja u velikoj meri promenila savremena shvatanja i kretanja u oblasti pravne teorije. Od autorki su pomenute najistaknutije, Meri Džo Frug i En Filips. One su se bavile značajnim pitanjima u ovoj oblasti, kao što su, između ostalih, političko predstavljanje žena, pitanja roda u odnosu na javno i privatno, odnos feminizma i demokratije, odnos žene prema radu i telu, pitanja ravnopravnosti i antidiskriminacije i demarginalizacija intersekcionalnosti rase i pola.
Učesnici i učesnice ovog onlajn događaja diskutovali su o nizu pitanja koja su otvorena uvodnim izlagaima i naglasili potrebu daljih istraživanja o tim temama.