Од раних шездесетих година прошлог века, Италија и Југославија, две земље сукобљене због супротстављених територијалних захтева и сећањем на трауматичне догађаје 20. века, кренуле су путем зближавања који је назван „јадранским детантом“. Тај процес је временом прерастао у изузетан пример регионалне сарадње између земаља различитих политичких система.
Предавање Франческе Роланди „Ка истоку, ка западу: Културни односи и солидарност између Италије и Југославије током Хладног рата“ посебно ће истражити како су односи између Италије и Југославије допринели јачању слике о Југославији као земљи која се разликује од земаља совјетског блока, с једне стране, и поспешили наглашавање њене припадности „европском“ простору у којем круже идеје, трендови и појединци, с друге.
Зарад тога, предавање ће размотрити два различита аспекта билатералних односа Италије и Југославије. Прво анализираће утицај италијанске поп културе на Југославију, која је деловала као филтер за западне трендове. Друго, осврнуће се на везе солидарности које су посебно јачале у случајевима природних катастрофа у обема земљама.
На крају, ауторка ће се осврнути и на период након 1989. године и на суседске односе између земаља оптерећене конфликтном прошлошћу.
Франческа Роланди је научна сарадница на Универзитету у Фиренци. Претходно је била на постдокторским стипендијама и радила, између осталог, у Италијанском институту за историјска истраживања (Напуљ), Центру за напредне студије Југоисточне Европе Универзитета у Ријеци и на Универзитету у Љубљани. Њена истраживачка интересовања крећу се од културне и друштвене историје северног Јадрана и постјугословенског простора до историје хуманитаризма и избеглица у Европи 20. века. Прва монографија преведена јој је на српски језик Двадесет четири хиљаде пољубаца. Утицај италијанске популарне културе у Југославији (1955-1965) (2022).
Предавање је део циклуса „Југославија“ који се организује заједно с Академском мрежом за сарадњу у Југоисточној Европи. Модераторка предавања је Ирена Ристић (ИДН).
https://zoom.us/j/99052252591?pwd=NwoekO0PeQNnxbDGwRlMHCAvfmo4Vb.1
Меетинг ИД: 990 5225 2591
Пассцоде: 086964