Strategija razvoja i vizija IDN-a

Institut društvenih nauka razvija naučne, tehnološke i organizacione kapacitete i ljudske resurse kao osnovu za vođenje i sprovođenje istraživanja i širenje naučnog uticaja na nacionalnom, regionalnom i evropskom naučnom prostoru.

Cilj Instistuta je postizanje najviših ciljeva u nauci i time opravdanje stečenog statusa instituta od nacionalnog značaja čija su osnovna i primenjena istraživanja zasnovana na izvrsnosti i konkurentnosti, uz svestrano razvijanje međunarodne saradnje i ostvarivanje rezultata koji će doprinositi razvoju ukupnog fonda teorijskih i metodoloških znanja, ali i donošenju odluka zasnovanih na činjenicama, kritičkoj misli i razvoju društva u celini.

Među osnovnim interesima IDN jeste kontinuirano obnavljanje istraživačkog podmlatka i uključivanje mladih naučnika u istraživanja i rad Instituta. U skladu sa Programom rada IDN-a od 2021. do 2031. godine, posebna pažnja posvećuje se razvijanju kompetencija mladih istraživača za učešće kako u osnovnim tako i u osnovnim usmerenim istraživanjima.

Osnovna misija Instituta društvenih nauka jeste

  • usklađivanje organizacije i sprovođenja naučnoistraživačkog rada sa nacionalnim i međunarodnim standardima
  • primena savremenih tehnoloških standarda u radu
  • jačanje IDN-a kao vodeće nacionalne naučnoistraživačke organizacije u društvenim naukama i
  • integrisanje IDN-a u evropski istraživački prostor.

Program naučnoistraživačkog rada Instituta društvenih nauka usklađen je kako sa Strategijom naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srbije „Moć znanja“ tako i sa aktuelnim kadrovskim, naučnim i organizacionim prilikama u Institutu.

Sloboda naučnoistraživačkog rada, najviši standardi etičnosti, kritička misao i uključivanje mladih istraživača u istraživanja i nauku među ključnim  su razvojnim principima rada Instituta.

Obezbeđivanje kvalitetne infrastrukture i uslova rada, snažna izdavačka delatnost, ubrzani razvoj kvaliteta naučnih časopisa koje Institut objavljuje, organizacija naučnih skupova i predstavljanje njihovih rezultata u savremenim formama, kao i digitalizacija bibliotečkog fonda i poštovanje principa otvorene nauke doprineće širenju uticaja društvenih nauka  u javnosti.

Od 2021. godine Institut je član udruženja European Alliance for Social Sciences and Humanites s punopravnim statusom u Generalnoj skupštini ovog udruženja koje okuplja institute i fakultete koji ostvaruju naučno priznate rezultate (izvrsnost) u društvenim i humanističkim naukama.

Od 2017. godine Institut koordinira radom Akademske mreže za saradnju u jugoistočnoj Evropi čiji članovi su instituti i fakulteti iz ovog regiona.  Akademska mreža je jedna od osnova jačanja naučne saradnje i širenja naučnog uticaja i razmene u regionu.

Unesite pojam pretrage
Skip to content