Uticaj politika prema niskom fertilitetu na rodnu ravnopravnost – Iskustva evropskih država

Dr Ankica Šobot je održala predavanje Uticaj politika prema niskom fertilitetu na rodnu ravnopravnost – Iskustva evropskih država

Rodna ravnopravnost i politike protiv niskog fertiliteta ne samo da nisu nužno suprostavljene vrednosti već i da su visoki standaradi rodne ravnopravnosti bitan pozitivan okvir političkih odgovora na nizak fertilitet. U prilog tome navedena su rešenja Danske, Francuske, Holandije kao i iskustva nordijskih zemalja gde je postignuta visoka stopa fertiliteta. Potrebno je zato uskladiti rad i roditeljstvo a ne oslabiti položaj žene u pogledu zaposlenosti i ne ugroziti pravo na ostvarivanje u profesionalnom životu. Važno je individualizovati pravo na roditeljsko odsustvo, razvijati servise za brigu o deci prilagođene radu roditelja, širiti mogućnosti fleksibilnog radnog vremena i rada od kuće, uključenost poslodavaca kao aktera sprovođenja mera usmerenih ka porodici. Takođe je potrebna afirmacija ravnopravnije podele uloga unutar porodice.

To zahteva razbijanje rodnih stereotipa putem definisanja mera u tom smeru, prilagođavanje savremenim tendencijama u sferi rodnih uloga i tržišta rada. Potrebno je stvaranje povoljnog institucionalnog okvira za uključivanje muškaraca u roditeljstvo, obezbediti sigurnost posla, neugrožavanje finansijske sigurnosti porodice, široka dostupnost i visok kvalitet servisa za brigu o deci predškolskog i nižeg osnovnoškolskog uzrasta.

 

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Javni konkurs za popunjavanje radnog mesta – direktor Instituta društvenih nauka

Datum objave:

Rok za prijavljivanje:

30. 11. 2022.

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content