U predavanju „Aspekti identiteta i mentalno zdravlje – uloga psiholoških potreba i kulture“, Milica Ljevaja, istraživačica pripravnica Centra za politikološka istraživanja i javno mnjenje, izložila je tetraprtitni model sopstva i njegovu vrednost u razumevanju odnosa aspekata identiteta i mentalnog zdravlja.
Prilikom određivanja identiteta ukazano je na njegove različite aspekte: ljudi ispoljavaju jedinstvene karakteristike, obavljaju različite društvene uloge, uspostavljaju odnose sa drugim ljudima i grupama. Upravo ta raznolikost u pridavanju važnosti različitim aspektima identiteta ogleda se u takozvanim orijentacijama identiteta.
Aspekti identiteta imaju važnu ulogu u razumevanju i psihološkog i subjektivnog blagostanja ljudi. Prema tetrapartitnom modelu sopstva postoje četiri takve orijentacije: lični, javni, relacioni i kolektivni identitet. Lični identitet pretpostavlja privatni doživljaj sebe, sopstvene vrednosti i uverenja, kao i lične ciljeve, osećanja, misli. Relacioni identitet pretpostavlja uspostavljanje odnosa sa drugim ljudima, dok kolektivni identitet ukazuje na pripadnost, odnosno članstvo u nekoj grupi. Na kraju, javni identitet pretpostavlja popularnost, reputaciju, odnosno utisak koji ostavljamo na druge ljude.
Tokom predavanja istaknuto je da tetrapartitni model ne govori o proceni zadovoljenja potreba vezanih za identitete. S tim u vezi, istaknuto je da pojedini autori odnose aspekata identiteta i blagostanja objašnjavaju zadovoljenjem ili frustracijom bazičnih psiholoških potreba. Na kraju predavanja ukazano je na mogućnost da identitet doprinosi mentalnom zdravlju preko zadovoljenja bazičnih psiholoških potreba, kao i da je za tu relaciju, takođe, važna usklađenost naših ličnih karakteristika sa karakteristikama današnje kulture.