Čajanka sa Edvinom Pezom: O solidarnosti kod političke elite Jugoslavije

U predavanju Opadanje solidarnosti u Jugoslaviji: Savez komunista Jugoslavije kao glasnik društveno-političkih promena Edvin Pezo govoriće o shvatanju solidarnosti i njenoj ulozi u unutrašnjepolitičkom diskursu Saveza komunista Jugoslavije do sredine šezdesetih godina XX veka, u vremenu kada se obnavlja zemlja i konsoliduje politička vlast.

Polazište za predavanje je knjiga nemačkog sociologa Hajnca Budea Solidarnost: Budućnost jedne velike ideje (Solidarität: Die Zukunft einer großen Idee, 2019), koji tvrdi da je u današnjim društvima većine zapadnih zemalja na delu sukob solidarnosti, koji uglavnom počiva na pitanju imigracije.

Moderna istorija pojma solidarnosti počinje formulom Francuske revolucije: „sloboda, jednakost, bratstvo“, a kao „komunistička solidarnost“ u socijalističkim zemljama istočne i jugoistočne Evrope nakon 1945. stavljena je u ruke „partiji bratstva“.

U Jugoslaviji, gde je u ustav bilo upisano „bratstvo i jedinstvo naroda i solidarnost radnih ljudi“ (1963), pitanje solidarnosti se posle Drugog svjetskog rata suočilo sa specifičnostima političkog sistema u kome je politička elita bila suočena sa sopstvenim zahtevima kao i mnogim društveno-političkim izazovima.

Tokom predavanja biće tematizovano pitanje solidarnosti u unutrašnjem političkom diskursu Komunističke partije Jugoslavije/Saveza komunista Jugoslavije za period do sredine sedme decenije XX veka. Posebna pažnja biće posvećena političkoj eliti, njen diskurs u okviru SKJ i period od kraja pedesetih godina, kada su se projekcije i ideje solidarnosti suočavale sa prvim značajnim ekonomskim i političkim izazovima.

Fotografija E.Pezo IOS Neverflash.com
neverflash.com

Edvin Pezo je studirao istoriju i ekonomsku geografiju u Minhenu, a doktorirao u Jeni na temu jugoslavenske migracijske politike i iseljavanju muslimanskih etničkih grupa u Tursku (1918-1966). Bio je naučni saradnik Instituta Südost, Centru za primenjena politička istraživanja u Minehnu, na Univerzitetu u Regensburgu, a od 2010. godine radi u Lajbnic – Institutu za istočnu i jugoistočnu Evropu u Regensburgu kao urednik i koordinator projekta višetomnog priručnika o istoriji jugoistočne Evrope (Handbuch zur Geschichte Südosteuropas). Trenutno radi na završetku monografije o međusobnom odnosu personalizirane moći i institucionalizirane vlasti u Jugoslaviji od 1943. do 1966, na primeru Aleksandra Rankovića s jedne i KPJ/SKJ s druge strane.

Predavanje je deo ciklusa „Jugoslavija“ koji se organizuje zajedno s Akademskom mrežom za saradnju u Jugoistočnoj Evropi, a održava se u Velikoj sali Instituta društvenih nauka, uz mogućnost praćenja putem zoom platforme. Moderatorka predavanja je Irena Ristić (IDN).

 

https://zoom.us/j/98113153312?pwd=NUJldlVZWW9hOTNmbjRSMVlHcUI0dz09

Meeting ID: 981 1315 3312
Passcode: 505032

Datoteke

Godišnji program Regionalne čajanke: Jugoslavija

Preuzmite PDF

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Javni konkurs za popunjavanje radnog mesta – direktor Instituta društvenih nauka

Datum objave:

Rok za prijavljivanje:

30. 11. 2022.

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content