Dosledno ostvarivanje ekološke pravde moguće je jedino ukoliko se postupci donošenja odluka koje su od značaja za životnu sredinu sprovode uz delotvorno učešće javnosti, istakla je Ivana Stjelja u predanju „Učešće javnosti u ostvarivanju ekološke pravde u Srbiji“.
Iako je važnost prava na učešće javnosti u okviru ekološkog prava danas široko prepoznato, pitanje je u kom obimu međunarodno i domaće pravo i praksa nadležnih organa zaista daju javnosti mogućnost da učestvuje u donošenju odluka koje se tiču životne sredine i dalje ostaje otvoreno.
Cilj predanja je bio da se ukaže u kojoj meri javnost doprinosi dostizanju ekološke pravde i ostvaruje pravo na učešće u donošenju različitih odluka od značaja za životnu sredinu u Srbiji. Tokom predavanja ukazano je na odnos ljudskih prava i zdrave životne sredine, naglašavajući da je posredi dvosmeran odnos, i da zdrava životna sredina predstavlja neophodan preduslov za ostvarivanje mnogih ljudskih prava, kao i da ostvarivanje određenih ljudskih prava ključno za delotvornu zaštitu životne sredine (npr. pravo na pristup informacijama, učešće javnosti u donošenju odluka, pristup pravnoj zaštiti). Pravo na pristup sigurnoj, čistoj, zdravoj i održivoj životnoj sredini proglašeno je za univerzalno ljudsko pravo jula 2022, usvajanjem Rezolucije UN 48/ I 3.
Analizom dosadašnje prakse konstatovano je da javnost učestvuje u veoma malom broju postupaka, ali da značajan broj komentara koje dostavi bude usvojen. Na kraju je ukazano na nedelotvorno učešće javnosti u Srbiji u predmetnoj oblasti, a kao glavni razlog navode se nedostaci normativnog okvira i nedosledna praksa nadležnih organa.
Predavanje naučne saradnice, Ivane Stjelje deo je ciklusa predavanja novopridošlih koleginica i kolega u IDN.