Доследно остваривање еколошке правде могуће је једино уколико се поступци доношења одлука које су од значаја за животну средину спроводе уз делотворно учешће јавности, истакла је Ивана Стјеља у предању „Учешће јавности у остваривању еколошке правде у Србији“.
Иако је важност права на учешће јавности у оквиру еколошког права данас широко препознато, питање је у ком обиму међународно и домаће право и пракса надлежних органа заиста дају јавности могућност да учествује у доношењу одлука које се тичу животне средине и даље остаје отворено.
Циљ предања је био да се укаже у којој мери јавност доприноси достизању еколошке правде и остварује право на учешће у доношењу различитих одлука од значаја за животну средину у Србији. Током предавања указано је на однос људских права и здраве животне средине, наглашавајући да је посреди двосмеран однос, и да здрава животна средина представља неопходан предуслов за остваривање многих људских права, као и да остваривање одређених људских права кључно за делотворну заштиту животне средине (нпр. право на приступ информацијама, учешће јавности у доношењу одлука, приступ правној заштити). Право на приступ сигурној, чистој, здравој и одрживој животној средини проглашено је за универзално људско право јула 2022, усвајањем Резолуције УН 48/ И 3.
Анализом досадашње праксе констатовано је да јавност учествује у веома малом броју поступака, али да значајан број коментара које достави буде усвојен. На крају је указано на неделотворно учешће јавности у Србији у предметној области, а као главни разлог наводе се недостаци нормативног оквира и недоследна пракса надлежних органа.
Предавање научне сараднице, Иване Стјеље део је циклуса предавања новопридошлих колегиница и колега у ИДН.