U okviru ciklusa Regionalna čajanka Tanja Petrović govoriće o tome da li se i na koji način Jugoslavija i političke ideje jugoslovenskog socijalizma mogu sagledati kroz iskustvo služenja vojnog roka u Jugoslovenskoj narodnoj armiji.
U predavanju „Utopija u uniformi? Razumevanje Jugoslavije kroz JNA vizuru“ autorka želi da pokaže da je, uprkos svom totalnom, prisilnom i izrazito hijerarhijskom karakteru, vojni rok u JNA predstavljao lokus utopijske imaginacije, koja se iz današnje perspektive izrazito nacionalizovanih političkih zajednica razotkriva kao mogućnost postojanja i delovanja koje nije organičeno etničkim, klasnim ili jezičkim podelama. Ta mogućnost zauvek je izgubljena u tragičnim etničkim konfliktima tokom devedesetih godina XX veka.
Oslanjajući se na nedavno objavljenu monografiju Utopia of the Uniform: Affective Afterlives of the Yugoslav People’s Army Tanja Petrović u predavanju posebnu pažnju posvetiće karakteristikama služenja vojnog roka u JNA koje su ovo iskustvo povezivale s ključnim političkim idejama jugoslovenskog socijalizma, s jednakošću, solidarnošću, bratstvom i jedinstvom, internim internacionalizmom. To iskustvo bilo je obeleženo kombinacijom drastične različitosti između JNA vojnika i njihove jednakosti/istosti koje su se uspostavljale kroz uniformu i ritualizovane, repetitivne forme i protokole.
Predavanje će pokušati da odgovori na pitanje da li su uprkos svojoj rigidnosti i ograničenosti ove forme omogućile oblikovanje kolektiva koji se temelji na međuzavisnosti, solidarnosti i osećanju brige, a koji istovremeno nije sužen okvirima etničkih, verskih, jezičkih, klasnih i drugih identitetskih kategorija. To će otvoriti mogućnost da se preispita utvrđena pretpostavka o Jugoslaviji, njenom socijalističkom projektu i njihovoj propasti, ali i da se postavi pitanje kakav je kolektiv neophodan danas, u doba fragmentiranih društvenih prostora i političkih horizonata ograničenih politikama identiteta.
Tanja Petrović je naučna savetnica u Institutu za studije kulture i sećanja u okviru Naučno istraživačkog centra Slovenačke akademije nauke i umetnosti u Ljubljani. Polje njenog interesovanja jesu značenja i upotrebe jugoslovenskog nasleđa u postjugoslovenskim društvima, kao i jezički, kulturni i politički procesi koji definišu realnost tih društava. Autorka je brojnih publikacija na području jezičke antropologije, antropologije postsocijalizma, rodne istorije, istorije rada i studija sećanja.
Predavanje je deo ciklusa „Jugoslavija“ koji se organizuje zajedno s Akademskom mrežom za saradnju u Jugoistočnoj Evropi, a održava se u Velikoj sali Instituta društvenih nauka, uz mogućnost praćenja putem zoom platforme. Moderatorka predavanja je Irena Ristić (IDN).
https://zoom.us/j/98585486483?pwd=aUFHbDdrWDZQV3BPTDJTNEhkY1c3dz09
Meeting ID: 985 8548 6483
Passcode: 629219