Епоха социјалистичке Југославије (1945‒1991) била је обележена једним од најдужих периода мира и просперитета међу јужнословенским народима у модерно доба. Еманципаторски карактер друге Југославије односио се како на националну тако и на социјалну компоненту њених народа и идентитета.
У предавању „Југославија као еманципација – идентитетске карактеристике као темељ државног и друштвеног ексцепционализма“, Миливој Бешлин говориће о томе како се Југославија кроз антифашистичку борбу и социјалистичку револуцију, преко раскида са Стаљином, до оснивања Покрета несврстаних, развила у важан геополитички субјект чији је утицај превазилазио њене реалне пропорције и могућности.
Посебно ће се, с једне стране, осврнути на антифашизам, антистаљинизам, самоуправљање и несврстаност – четири тачке ослонца југословенског државног идентитета и оквире ексцепционализма који су снажили унутрашњу кохезију и политичку легитимацију. С друге стране, контекстуализоваће честе уставне и привредне реформе које су сведочиле о константном трагању за регулаторном формулом усавршавања специфичне социјалистичке заједнице.
Миливој Бешлин је историчар и виши научни сарадник Института за филозофију и друштвену теорију Универзитета у Београду. Предавао је на Филозофском факултету Универзитета Црне Горе. На матичном институту оснивач је и координатор Лабораторије за истраживање социјализма и (пост)југословенске студије (YugoLab). Аутор је двотомне монографије Идеја модерне Србије у социјалистичкој Југославији (Академска књига, ИФДТ, 2022), као и више десетина стручних студија, чланака, расправа и приказа.
Предавање је део циклуса „Југославија“ који се организује заједно с Академском мрежом за сарадњу у Југоисточној Европи. Модераторка предавања је Ирена Ристић (ИДН).
https://zoom.us/j/98866006468?pwd=mqydgXvXWd5aa8pxASaScVmHjT2NUq.1
Meeting ID: 988 6600 6468
Passcode: 704825