Šta pokreće čovekovo ponašanje? Zašto radimo ono što radimo? Kako emocije oblikuju društvenu stvarnost? To su neka od pitanja na koje je pokušala da pruži odgovore međunarodna naučna konferencija „Emocije i motivacija – pokretala ponašanja“, održana u Zagrebu 7. marta na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.
O vezi emocija, motiva, uma, volje, osobe, zajednice, terapeuta, pacijenta, na konferenciji je govorilo više četrdeset stručnjaka s područja filozofije, teologije, psihologije, edukaciono-rehabilitacionih nauka i iz više psihoterapijskih perspektiva.
Učesnici konferencije dolazili su iz Hrvatske, Poljske, Bosne i Hercegovine i SAD-a.Program konferencije obogatila su tri predavanja po pozivu, koja su obuhvatila tri osnone perspektive problema odnosa motivacije i emocija, filozofske, psihijatrijske i psihološke perspektive.
Filip Grgić, sa Instituta za filozofiju u Zagrebu, održao je izlaganje na temu „Slabost volje i nemar“, prof. Marijana Braš i prof. Veljko Đorđević s Medicinskog fakulteta u Zagrebu održali su predavanje „Let od kulture bolesti do kulture zdravalja – emocije, motivi i komunikacija“, dok je. prof. Martin F. Linč (Martin F. Lynch) sa Univerziteta u Ročesteru, Njujork, govorio o ulozi osnovnih psiholoških potreba u motivaciji i dobrobiti.
Konferenciju su organizovali Fakultet filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Institut sv. Tome Akvinskog iz Zagreba, Institut društvenih nauka iz Beograda, Katedra za društvene i humanističke znanosti u medicini Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Univerzitet Ignacijum iz Krakova.
Konferencija je deo projekta Sveučilišta u Zagrebu Što pokreće čovjekovo ponašanje? čiji je nosilac Fakultet filozofije i religijskih znanosti.