O psihodeliku psilocibinu kao „moralnom poboljšivaču“

Ima li psihodelik psilocibin imati direktan, pozitivan efekat na moralno biološko poboljšanje analizirao je Vojin Rakić u predavanju „Neuroetika i psihijatrija: Da li je psihodelik psilocibin najdelotvorniji moralni poboljšivač“.

U predavanju održanom 22. Novembra u Velikoj sali Instituta društvenih nauka Rakić je izneo argumente da nepsihodelične supstance poput oksitocina, inhibitora preuzimanja serotonina ili vazopresina indirektno utiču na moralno poboljšanje, dok psilocibin ostvaruje direktniji efekat. Psilocibin pojačava i uticaj na moral i moralno poboljšanje (kao i na sreću) u poređenju sa alternativama.

Ipak, Rakić je upozorio na je potreban oprez prilikom korišćenja psilocibina, naglašavajući važnost tačne doze propisane od kvalifikovanog lekara. Ono što je od veće pomoći mogla bi biti kombinacija psilocibina sa meditacijom, poželjno pod vođstvom iskusnog stručnjaka za meditaciju, naglasio je on. Na taj bezbedniji način bi se pojačao i efekat psilocibina na moralno poboljšanje i sreću. U živoj diskusiji učestvovali su filozofi i psihijatri. Jedno od pitanja samih psihijatara koje je postavljeno u diskusiji bilo je i da li bi psilocibin bio odgovarajuća terapija za različite poremećaje ličnosti, jer bi ovo bila “moralna oboljenja”.

Predavanje Vojina Rakića jedanaesto je u okviru seminara „Filozofija i psihijatrija” Centra za filozofiju Instituta društvenih nauka.

 

 

 

YouTube video

Datoteke

Godišnji program seminara "Filozofija i prihijatrija"

Preuzmite PDF

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Javni konkurs za popunjavanje radnog mesta – direktor Instituta društvenih nauka

Datum objave:

Rok za prijavljivanje:

30. 11. 2022.

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content