Naučni skup „Ko se boji roda još?“

Naučni skup „Ko se boji roda još“ organizuju Institut društvenih nauka, Institut za filozofiju i društvenu teoriju i Regionalna mreža za istraživanje roda i politike u Jugoistočnoj Evropi (GenPolSEE) uz podršku Fondacije Hajnrih Bel; Velika sala IDN-a, 17. novembar od 10 do 17 sati.

Tokom skupa biće održana tri okrugla stola na kojima će se razmatrati sledeće teme:

Rodno osetljiv jezik (radni jezik engleski): Upotreba rodno osetljivog jezika doprinosi porastu svesti o značaju rodne ravnopravnosti, direktno utiče na proces demokratizacije društva, ima veliki uticaj na vidljivost žena u javnosti i utiče na eliminisanje rodno zasnovane diskriminacije. Zato se danas beleži ogroman porast antirodnih kampanja desno usmerenih političkih organizacija i konzervativnih pokreta da održe upotrebu rodno nesenzitivnog jezika u administraciji, informativnoj sferi i sistemu obrazova.

Antirodne kampanje u obrazovanju i kulturnoj politici (radni jezik srpski): Termin „rodna ideologija“ antirodni aktivisti koriste kao „kišobran“ za propagiranje rasističkih, antisemitskih, homofobičnih i nacionalističkih ideja. On ujedinjuje različite društvene aktere, desno orijentisane političke organizacije, populističke pokrete, konzervativne religijske i fundamentalističke organizacije koje se deklarišu kao zaštitnici porodičnih vrednosti, roditeljstva  i tradicionalnih građanskih vrednosti.

Međunarodna iskustva antirodne mobilizacije (radni jezik engleski): Biće reči o tome kako „rodna ideologija“ dobija zamah na nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou. Rodne studije i studije seksualnosti pod direktnim su napadom u Brazilu, Poljskoj, Bugarskoj, Mađarskoj, s namerom da se ukinu programi,  kursevi i čitave katedre, kako bi se mladim ljudima onemogućilo da stiču znanja iz ovih oblasti.

Na skupu učestvuju eksperti i ekspertkinje iz Regionalne mreže za istraživanje roda i politike u Jugoistočnoj Evropi (GenPolSEE) i koleginice i kolege iz domaće akademske zajednice koji se bave izučavanjem roda, jezika, obrazovanja, kulture i društvenih pokreta.

Datoteke

Program skupa

Preuzmite PDF

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content