Evropsko društveno istraživanje (EDI) koje u Srbiji izvodi Institut društvenih nauka u partnerstvu sa ostalim visokoškolskim i istraživačkim institucijama u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja spominje se u poglavlju 25 u Izveštaju Evropske Komisije o napretku Srbije u procesu pristupanja Evropskoj Uniji. U izveštaju je posebno naznačeno da učešće u istraživačkim infrastrukturama na evropskom nivou i u Evropskom istraživačkom prostoru podstiče naučni razvoj i doprinosi poboljšanju naučnih rezultata u Srbiji.
Direktor Instituta društvenih nauka dr Goran Bašić je izjavio: „Veoma sam ponosan na činjenicu da IDN sa partnerima doprinosi procesu priključenja EU, i da je naš rad prepoznat u izveštaju Evropske komisije. IDN će nastaviti da radi na podizanju kvaliteta istraživanja u oblasti društvenih nauka kroz učešće u međunarodnim, evropskim i regionalnim projektima. Smatram da mehanizmi komparativnog istraživanja doprinose kreiranju boljih javnih politika, a da naučna diplomatija pomaže u pozicioniranju naučnika iz Srbije na međunarodnoj sceni.“
Gostujući na N1, dr Bašić je posebno naglasio značaj EDI za institucije, civilno društvo, privredu i unapređenje procesa kreiranja javnih politika koje će biti zasnovane na proverenim i kvalitetnim podacima i omogućiti poboljšanje života građana, ekonomski i privredni rast. Takođe, podvukao je značaj ovog istraživanja za unapređenje metodologije u društvenim istraživanjima u jako kratkom roku.
Evropsko društveno istraživanje je najznačajnije istraživanje u oblasti društvenih nauka koje se izvodi u okviru Evropskog Infrastrukturalnog Istraživačkog Konzorcijuma i prepoznato je kao Landmark istraživanje. Srbija je prvi put učestvovala u devetoj rundi istraživanja i trenutno traju pripreme za desetu rundu istraživanja.
Takođe, profesor dr Vladimir Popović, državni sekretar Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, je komentarišući izveštaj Evropske komisije za RTS, naglasio izmenu Zakona o nauci zajedno sa osnivanjem Fonda za nauku kao jednom od faktora koji su doveli do pohvale od strane EU. Kako navodi, jedna od zamerki Evropske komisije je bila da se poveća ulaganje u nauku, a u periodu od 2016. do 2020. povećano je za 46,2 odsto sa razdela Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, što je zajedno sa izmenom nekih strateških dokumenata dovelo do veće kompetitivnosti u nauci.