„Globalizacija“ muzeja: Menadžeri umesto kustosa

Inspirisano radom Leslija Sklera o projektu ikona, predavanje Nevene Novaković „Gvozdeni zakon neoliberalizma: Ikonična arhitektura i komercijalizacija muzeja kao uticaj globalnih kulturno-ekonomskih pomeranja na lokalni kontekst“ bilo je posvećeno  kulturnom, političkom i ekonomskom uticaju globalizacije na poslovanje današnjih muzeja. Projekat ikona predstavlja globalno arhitektonsko delo, mesto spajanja ekonomske i kulturne globalizacije, uz istovremeno promovisanje kapitalističkog prosperiteta u globalizovanom svetu.

Polazna osnova predavanja bila je da muzeji kao savremena tačka preplitanja ekonomske i visokokulturne sfere ljudskog delovanja postaju homogeniji, te, da u lokalnom kontekstu oni „kopiraju“ odnosno preuzimaju ekonomske modele iz zemalja centra usvajajući neoliberalne prakse. U tom kontekstu, istaknuto je da u većini današnjih muzeja na mestu kustosa nalaze se menadžeri i stručnjaci za marketing.

Izbor muzeja dozvoljava da, s jedne strane, posmatramo upliv ekonomije u kulturno polje, te samim tim i kapilarno širenje neoliberalne logike u još jednoj sferi društva. S druge strane, organizacija muzejske delatnosti, sada već i poslovanja koja poprima globalne oblike, govori o snazi i uticaju globalizacijskih procesa na lokalni kontekst.

Na kraju zaključeno je da projekat ikona koji je formulisao Lesli Skler ukazuje na jednu globalnu, arhitektonsku, kulturno-ekonomsku dimenziju koju poprimaju muzeji, kao  institucije od izuzetne nacionalne važnosti, prilagođavajući se komercijalnoj logici.

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Javni konkurs za popunjavanje radnog mesta – direktor Instituta društvenih nauka

Datum objave:

Rok za prijavljivanje:

30. 11. 2022.

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content