Ko je stručnjak kada je u pitanju razumevanje ljudi – objektivni naučnik ili obična osoba u svakodnevnom životu? Predavanje Valerije Bizari s Katoličkog univerziteta u Levenu “Ispitivanje autističnih intersubjektivnih iskustava. Fenomenološko istraživanje” biće posvećeno pokušaju odgovora na ovo pitanje.
Fokus će biti na vrlo specifičnom instrumentu, fenomenološkom intervjuu. Neosporna prednost ovog instrumenta je, na primer, da se pacijent ne posmatra kao objekat, materija koju treba proučavati. Takođe, polustrukturirani intervju na kome se zasniva ovaj instrument omogućava uspostavljanje recipročnog odnosa i istinske razmene između dve subjektivnosti, pacijenta i terapeuta.
Cilj ovih interavjua je da olakšaju dijalog koji obuhvata kvalitativne aspekte pacijentovog iskustva. Instrumenti predstavljaju oblik „deskriptivne fenomenologije” jer su zasnovane na izveštajima subjektivnih iskustava, ali i oblik „kategoričke fenomenologije” jer se fokusiraju na osnovne, strukturalne iskustvene koordinate. Cilj je obogatiti i olakšati dijagnozu i postaviti hipotezu o korelaciji između subjektivnih iskustava i neuronskih faktora.
Oni, takođe, mogu odgovarati obliku genetičko-strukturalne fenomenologije koja nastoji da identifikuje ključne strukture iskustva i osnovne poremećaje koji uzrokuju psihopatologiju. U poslednjem delu autorka će predstaviti fenomenološki intervju koji je nedavno obavila na Univerzitetu u Hajdelbergu, Ispitivanje autističnih intersubjektivnih iskustava (EAIE), koji je posebno usmeren na istraživanje funkcionisanja različitih nivoa društvenosti autističnih osoba.
Valerija Bizari trenutno radi u Huserlovom arhivu, pri Katoličkom univerzitetu u Luvenu.
Njena istraživačka interesovanja su fenomenologija, filozofija emocija i fenomenološka psihopatologija.
Predavanje možete pratiti i onlajn:
https://zoom.us/j/98493138426?pwd=ei9kbGJ6Uy9QMEdFbVhpa3hSd2lVQT09
Meeting ID: 984 9313 8426
Passcode: 709902