U svom predavanju Džejkob Stegenga analiziraće da li su i koliko su pouzdani zaključci iz iskustva pacijenata iz prvog lica o efikasnosti njihovih propisanih psihijatrijskih lekova.
Situacija: lekar pacijentu prepisuje lek, a u narednim nedeljama ili mesecima simptomi se menjaju; na primer, poboljšavaju. Pacijent bi mogao pomisliti, „lek mi je delovao“, a i sam lekar bi to mogao zaključiti. Da li su takvi zaključci pouzdani? Pokret medicine zasnovane na evidenciji kaže ne: anegdote iz prvog lica i klinička ekspertiza su nepouzdani oblici evidencije kada se procenjuje opšta efikasnost lekova.
Ipak, neki lekari i filozofi podržavaju takva pozivanja na iskustvo iz prvog lica, a ljudi vrlo često donose zaključak da je određeni lek za njih „radio“.
Stegenga razvija formalni model i simulira uzročno inferenciju na osnovu kliničkog iskustva. U vrlo određenim kliničkim scenarijima takve inferencije mogu biti pouzdane, dok u mnogim drugim rutinskim kliničkim scenarijima takvi zaključci nisu pouzdani. Konkretno, ako bolesti umereno reaguju na placebo ili imaju umeren prirodni tok poboljšanja, onda su zaključci tipa „lek je kod mene delovao“ nepouzdani. Takvi zaključci su posebno problematični za psihijatriju.
Džejkob Stegenga je profesor na Odeljenju za istoriju i filozofiju nauke na Univerzitetu u Kembridžu. Objavljivao je o radove o rasuđivanju i racionalnosti i filozofskim problemima u medicini i biologiji. Doktorirao je na Kalifornijskom univerzitetu u San Dijegu. Autor je knjiga Medicinski nihilizam i Nega i lečenje: Uvod u filozofiju medicine, a trenutno piše knjigu pod nazivom Srce nauke. Tokom akademske 2023–2024. godine, bio je saradnik na Univerzitetu Lajbnic u Hanoveru.
https://zoom.us/j/98332673703?pwd=K3dkSEJYZjFrck1EMnB4VzJHelphQT09
Meeting ID: 983 3267 3703
Passcode: 843461