U organizaciji Studijsko istraživačke grupe za rodnu ravnopravnost i javne politike u okviru serije predavanja pod nazivom Novi pogledi, perspektive i istraživanja teorije roda, profesorka dr Gordana Gasmi iz Instituta za uporedno pravo, održala je 29. januara u Institutu društvenih nauka predavanje „Konvencija Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici – Istanbul Konvencija“.
Konvencija ima za cilj postizanje nulte tolerancije prema rodno zasnovanom i porodičnom nasilju, a Srbija je među prvim zemljama koja je ratifikovala taj dokument još oktobra 2013.
Osnovana je na tzv. tri “P”: prevencija, protekcija (zaštita žrtava) i procesuiranje izvršilaca + integrisane politike. Time Savet Evrope po prvi put utvrđuje Konvenciju sa pravno obavezujućim standardima sprečavanja nasilja nad ženama i nasilja u porodici, sa principima zaštite žrtava i kažnjavanja izvršilaca. Konvencija polazi da je nasilje i oblik diskriminacije žena ali i kršenje ljudskih prava žena i nalaže uklanjanje štetnih rodnih stereotipa i predrasuda koje se zasnivaju na ideji inferiornosti žena budući da oni olakšavaju pravdanje nasilja nad ženama i doprinose nekažnjivosti nasilnika.
Zaključeno je da Konvencija Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici predstavlja veliko pravno i civilizacijsko dostignuće na početku XXI veka.