Државе у развоју и тржиште угљеника – проблеми и могућа решења

Предавање Александре Бијељац „Државе у развоју и тржиште угљеника: уочене потешкоће у примени и могуће решење“ било је посвећено потешкоћама које се јављају при унутрашњем развијању тржишта угљеника првенствено код држава у развоју.

Бијељац је на почетку указала на два скупа проблема која су класификована на основу степена развоја држава. Први скуп, општи проблеми у примени, јавља се искључиво у државама у развоју и своди се на климатску (не)једнакост и њену главну последицу, недовољност ресурса. Други скуп, посебни проблеми у примени, могу се јавити како у развијеним тако и у државама у развоју и убраја прикупљање тачних података о емисијама, подстицање технолошких иновација, различита разумевања правних института међу правним системима и отицање загађења у нерегулисане државе.

Током предаваља указано је да важећи међународни споразуми не одговарају потребној хитности деловања. Зарад ефикасног решавања уочених проблема Бијељац предлаже коришћење већ постојећег форума за подршку државама у развоју. Као пример добре праксе, истакнут је делокруг агенције Уједињених нација која подржава државе у питањима развоја, укључујући примену Споразума из Париза.

Значај оваквог приступа показује се у обезбеђивању „слободе избора“ држава у развоју при доношењу одлука, као и у могућности предметне агенције да служи као формална институција за спровођење вредности климатске једнакости.

Током дискусије указано је да Република Србија није приступила предложеном програму, већ да је предвиђено увођење посебног пореза за загађиваче. Учесници су се сложили да су највећи загађивачи животне средине, заправо најразвијеније земље, које емитују ¾ глобалне емисије штених гасова, те да би било праведно да оне сносе и највећу одговорност за смањење емисије штетних гасова.

Предавање је део циклуса предавања новопридошлих колегиница и колега у ИДН.

Поделите садржај:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Назив истраживања иде овде

Кратак опис истраживања иде овде у максимално две или три реченице

Рок за пријављивање:

Унесите појам претраге
Skip to content