Slovenački profesor sociologije i politički aktivista, Rasko Močnik održao je 11. maja u Institutu društvenih nauka predavanje na temu „Levica u savremenom kapitalizmu“.
U sveobuhvatnom pregledu razvoja političkih procesa kao i političke prakse nakon Francuske revolucije, Močnik je najpre ukazao da tri pravca koja su se nametnula i koja su imali ključnu ulogu u formiranju postrevouliconarne političke sfere, konzervativizam, liberalizam i socijalizam.
Zatim se osvrnuo na period od 1970. godine koji je označio početak krize u kojoj se svet i danas nalazi i koja je kako po svojim uzrocima tako i po posledicama veoma heterogena, i na koju za sada i dalje samo kapital (konzervativizam i liberalizam) nalazi neoliberalni odgovor, ali ne i radnička klasa (socijalizam).
Močnik se pri tome posebno osvrnuo na tri procesa koji se odigravaju u proteklih pedeset godina. Prvo, razbijanje porodice koju zamenjuju identitetske, etničke i religijske zajednice; drugo, razbijanje (lokalne) fabrike, uz jačanje malih i srednjih (porodičnih) preduzeća koja u globalizovanoj ekonomiji i izmeštanjem proizvodnje ostaju u razvojnoj zamci; i treće, razbijanje i obesmišljavanje koncepta javnog formalnog (humanističkog) obrazovanja, izmeštajući školovanje i obuke u privatni sektor.
Kriza levice, zaključio je Močnik, kako globalno tako i na prostoru bivše Jugoslavije, ogleda se pre svega u tome da ne nalazi niti efikasan odgovor na tu novonastalu situaciju niti oblik održivog otpora dominantnom kapitalističkom modelu, buržoaskoj nacionalnoj državi i liberlanoj ideološko-kulturnoj sferi.
Predavanje je deo ciklusa Regionalna čajanka, ove godine pod naslovom „Levica“, u ko-organizaciji Instituta društvenih nauka i Akademske mreže za saradnju u Jugoistočnoj Evropi.