Biopsihosocijalni model razumevanja hroničnog bola

Razumevanje obrazaca dinamičke interakcije između bioloških, psiholoških i društvenih faktora u održavanju hroničnog bola iz okvira eaktivizma biće ključno za identifikaciju razlika između grupa pacijenata i određenje efikasnosti specifičnih terapijskih mera, zaključila je Sabrina Koninks u predavanju „Dinamički obrasci hroničnog bola“.

Na predavanju održanom 27. novembra u Velikoj sali Instituta društvenih nauka (preko Zuma i pred publikom uživo), docent filozofije na Vrije Univerzitetu Amsterdam, Sabrina Koninks, argumentisala je da se mnogi mentalni poremećaji odupiru pojednostavljenoj klasifikaciji unutar čisto biomedicinskog okvira koji poremećaje pripisuje isključivo fiziološkim problemima u mozgu ili telu. To se odnosi na različite psihijatrijske poremećaje, hronična stanja kao što su hronični umor, dugi Kovid i fibromialgija. Ona je posebno istražila hronični bol kao centralnu studiju slučaja.

Pažljiviji pogled na nedavnu istoriju nauke o bolu otkriva pomak od čisto biomedicinskog pristupa ka biopsihosocijalnom modelu. Nažalost, uprkos svem potencijalu, ovaj se model često primenjuje na fragmentiran i linearan način, delimično zbog svoje ograničene teorijske osnove. Da bi se uspešno primenio biopsihosocijalni model u istraživanju i u kliničkoj praksi, neophodno je eksplicitno definisati ontološki odnos između bioloških, psiholoških i društvenih faktora koji doprinose nastanku hroničnog bola.

Dr Koninks tvrdi da bi se rešio ovaj problem potrebno je okrenuti se okviru eaktivizma koji eksplicitno definiše odnose između bioloških, psiholoških i društvenih faktora. Odbacivanjem naivnog redukcionizma i atomizma i uključivanjem dinamičkih petlji povratnih informacija, ovi pristupi imaju za cilj da objasne složenost i varijabilnost hroničnog bola. Međutim, mnogi pristupi imaju tendenciju da previde karakteristične obrasce dinamičke interakcije između bioloških, psiholoških i društvenih faktora u održavanju hroničnog bola. Razumevanje ovih obrazaca je ključno za identifikaciju karakterističnih razlika među grupama pacijenata i određenje efikasnosti specifičnih terapijskih mera.

Predavanje Sabrine Koninks je trinaesto u nizu seminara „Filozofija i psihijatrija“ u organizaciji Centra za filozofiju Instituta društvenih nauka.

YouTube video

 

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Javni konkurs za popunjavanje radnog mesta – direktor Instituta društvenih nauka

Datum objave:

Rok za prijavljivanje:

30. 11. 2022.

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content