NASLOV ISTRAŽIVANJA
Pacijentova prava u sistemu zdravstva – Srbija i evropske perspektive
OBLAST ISTRAŽIVANJA
Pravne nauke
PREDMET ISTRAŽIVANJA
Rasvetljavanje položaja pacijenta kao korisnika medicinskih usluga u sistemu zdravstva.
PROBLEM
Pacijentova prava nisu posebno kodifikovana u Republici Srbiji. Povelja o pravima pacijenata koja je 1999. godine izrađena od grupe profesora i praktičara u interdisciplinarnom sastavu pravnika i lekara nije naišla na šire prihvatanje.
Postoji deficit znanja o toj oblasti zdravstvene i pravne prakse. Uočeni su brojni problemi primene propisa u praksi i nepostojanje jasnih uputstava zdravstvenim ustanovama u cilju uspostavljanja dobre prakse u lečenju obolelih od retkih bolesti u Srbiji.
Adekvatnost, odnosno primerenost usluga zdravstvene zaštite potrebno je bilo takođe obezbediti boljom organizacijom rada službi, kao što se pokazalo otvaranjem referentnih centara za retke bolesti, kao i uključivanjem sticanja specifičnih znanja o ovim bolestima za zdravstvene profesije u okviru kontinuirane medicinske edukacije.
ISTRAŽIVANJE
Rad na projektu odvijao se u nekoliko etapa imajući u vidu teorijski karakter projekta, a ostvaren je kroz individualni angažman saradnika na više tematskih celina, koje su u domenu njihove specijalnosti. Tim je sastavljen ciljano od pravnih eksperata donekle različite osnovne orijentacije: tri eksperta za medicinsko pravo, jedan za porodično pravo, jedan za javno pravo i dva doktoranda na teme iz oblasti medicinskog prava.
Diskutovane su prednosti odvojene kodifikacije. Detaljno su istražena pitanja odgovornosti u medicini sa stanovišta materijalne i procesne zaštite pacijentovih prava. Istražene su ingerencije Evropskog ombudsmana i uloga Evropskog suda za ljudska prava.
REZULTAT
Kao završni rezultat štampan je tematski zbornik radova pod naslovom Pacijentova prava u sistemu zdravstva – Srbija i evropske perspektive, kao i monografija Farmaceutsko pravo – Pravo o lekovima i štete od lekova.
Zbornik je prvi put u Srbiji uključio u svojim aneksima integralne prevode Evropske konvencije o ljudskim pravima i biomedicini i Evropske povelje o pravima pacijenata. Ova važna dokumenta, kako sa stanovišta nacionalnog zakonodavstva tako i prakse, postala su na taj način dostupna stručnoj i naučnoj javnosti, a i svim građanima kao korisnicima usluga zdravstvene zaštite.
Projekat je znatno doprineo upoznavanju i razumevanju problematike pacijentovih prava, nedovoljno prisutne u pravnoj teoriji, praksi i zakonodavstvu Srbije.
Projekat je u potpunosti prezentovao savremene tendencije u oblasti pacijentovih prava. On daje sugestije srpskom zakonodavcu da kodifikuje neka prava po prvi put, a druga da reguliše na precizniji i kompletan način. Analizirajući stanje u Srbiji projekat je dao predloge za unapređenje pacijentovih prava, kodifikaciju, i implementaciju evropske regulative u cilju harmonizacije zdravstvenog zakonodavstva.
Budući da je reč o interdisciplinarnoj oblasti, rezultati su podeljeni stručnoj javnosti, ali i građanima, pojedincima i ustanovama koje se bave zdravstvenom delatnošću i primenjuju propise o pravima pacijenata.