Skip to content

Program podsticanja zelenih javnih nabavki u regionu

Korukovodilac istraživanja

Rukovodilac istraživanja
Univerzitet u Padovi (Italija)

Finansijer istraživanja

rs 001 page 0001 1 scaled

NASLOV ISTRAŽIVANJA

Podsticanje usvajanja i primene procedura „Zelenih javnih nabavki“ u cilju unapređenja tranzicije ka cirkularnoj ekonomiji (GPP2ADRION)

OBLAST ISTRAŽIVANJA

Zelene javne nabavke

PREDMET ISTRAŽIVANJA

Podsticanje usvajanja „Zelenih javnih nabavki“ (ZeJN) u EUSAIR regionima kako bi se prevazišle prepreke koje stoje na putu tranzicije ka cirkularnoj ekonomiji.

PROBLEM

U smernicama Evropske komisije (EK) „Javne nabavke za cirkularnu ekonomiju“ (2017), navodi se da je usvajanje Zelenih javnih nabavki koje se odnose  na proces kojim državni organi nabavljaju dobra, usluge i radove sa smanjenim uticajem na životnu sredinu tokom svog životnog ciklusa, neophodno za postizanje ciljeva EU u pogledu životne sredine i cirkularne ekonomije.

Na osnovu nalaza „EUSAIR koji donosi Zeleni dogovor u regiju“, EK je iznela stav da su, za podsticanje usvajanja Zelenih javnih nabavki u regiji EUSAIR, važni programi razvoja kapaciteta za primenu takvih nabavki namenjeni posebno zemljama koje nisu članice EU.

Stoga će projekat razviti makroregionalna rešenja koja će stvoriti zajedničku bazu znanja unutar EUSAIR zemalja i podstaknuti tražnju i ponudu proizvoda i usluga iz oblasti cirkularne ekonomije.

To se može postići samo kroz transnacionalni pristup koji će dovesti do usklađivanja različitih zemalja na istom nivou znanja iz oblasti Zelenih javnih nabavki

Otud, prioritet programa je podrška zelenoj i klimatski otpornoj Jadransko-jonskoj regiji

ISTRAŽIVANJE

Projekt će započeti razvojem paketa za izgradnju kapaciteta i profesionalno osposobljavanje „Ambasadora Zelenih javnih nabavki“ (regionalnih stručnjaka za ZeJN). Potom će biti određene „ZeJN regionalne kontakt osobe“  čiji će zadatak biti da pomognu naručiocima i malim i srednjim preduzećima u primeni Zelenih javnih nabavki. U okviru projekta biće razvijena i Transnacionalna mreža koju će činiti projektni partneri i koja će usmeravati i podsticati primenu ZeJN-a na nivou regiona na koji se odnosi strategija EUSAIR .

Na godišnjem EUSAIR forumu, Transnacionalna mreža će biti predstavljena  državnim organima i kreatorima javnih politika u ADRION zemljama uz poziv da joj se pridruže. Time će biti postavljene osnove za usvajanje Transnacionalnog plana za širenje Zelenih javnih nabavki u javnom sektoru ADRION regiona. Projekat će koristiti svim naručiocima u zemljama Jadransko-jonskog regiona da povećaju tražnju za proizvodima i uslugama cirkularne ekonomije. Kriterijumi ZeJN pomažu i malim i srednjim preduzećima da unaprede i inoviraju svoju ponudu proizvoda i usluga.

ULOGA IDN-A U PROJEKTU

Očekivani rezultati projekta jeste stvaranje mreža koje će omogućiti prevazilaženje znatnih slabosti u pogledu institucionalne koordinacije i efikasnosti u primeni Zelenih javnih nabavki, kao i povećanje kupovina ekološki neutralnih proizvoda i usluga od strane javnog sektora u zemljama Jadransko-jonskog regiona.

Projekat će rezultirati povećanjem ekološke svesti u ADRION regionu i uspostavljanju visokih ekoloških standarda kod javnih nabavki dobara, usluga i radova čime će naručioci dati primer privatnim kupcima.

Projekat će, takođe, pomoći naručiocima da pokažu svoju posvećenost zaštiti životne sredine i ostvarivanju održive potrošnje i proizvodnje, kao i da podstaknu proizvođače, posebno mala i srednja preduzeća, u njihovoj transformaciji ka kružnoj ekonomiji.

Uloga IDN-a u projektu

Institut društvenih nauka ima vodeću ulogu u aktivnosti A.1.3. koja se odnosi na pripremu plana izgradnje kapaciteta za kreatore javnih politika i naručioce i koja se bazira na analizama u okviru aktivnosti A.1.2. (Identifikacija prepreka za primenu Zelenih javnih nabavki u ADRION regionu). Glavni cilj aktivnosti A.1.3. je da se pomogne naručiocima i kreatorima javnih politika u primeni takvih nabavki.

Pored toga, IDN učestvuje u aktivnostima A.2.1 do A.2.4, u skladu sa zahtevima za nacionalne predstavnike. U okviru aktivnosti A.3.1, IDN ima vodeću ulogu u pripremi izveštaja o pilot-primeni ZeJN procedura. Ključni rezultat ove aktivnosti biće modeli ZeJN za nabavke dobara i usluga iz oblasti cirkularne ekonomije. IDN takođe učestvuje u aktivnostima A.3.2 i A.3.3, u skladu sa zahtevima za nacionalne predstavnike.

Budžet projekta je 1.179.260,50€, a učešće IDN-a u njemu je 1.002.371,42 €

PARTNERI

  • Forum privrednih komora Jadransko-jonske regije (Italija), projektni partner (PP2)
  • Privredna komora Crne Gore (Crna Gora),– projektni partner (PP3)
  • Regija Zapadne Grčke (Grčka),– projektni partner (PP4)
  • Cirkular čejndž (Circular change), Institut za cirkularnu ekonomiju (Slovenija), projektni partner (PP5)
  • Institut društvenih nauka (Srbija), projektni partner (PP6)
  • Privredna komora Federacije Bosne i Hercegovine, projektni partner (PP7)
  • Centar za biznis i inovacije (Severna Makedonija), projektni partner (PP8)
  • Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma (Crna Gora), projektni partner (PP9)
Unesite pojam pretrage