Пројекат „Да ли је родна равноправност препрека за одлуке о формирању породице?“, подстакнут је идејом да се сагледа трансформациони процес родних улога у хетеросексуалним партнерствима и партнерским заједницама младих у Србији.
Циљ је приближавање теме породичног живота и родних улога политикама према младима, породици и родној равноправности. Активности у оквиру пројекта обухватале су спровођење квалитативног истраживања, у виду интервјуа са 25 младих жена и мушкараца до 35 година старости који још увек нису у браку.
Резултати истраживања и главни закључци представљени су у виду штампане брошуре. Организована је радионица под истоименим називом којој су присуствовали представници јавног сектора, као и научне и академске заједнице. Током радионице представљени су главни резултати истраживања, након чега је уследила дискусија. Радионица је покривала теме као што су родна равноправност у партнерству и родитељству, перцепција родних улога и баланс између посла и породичног живота. Поред тога, бавила се препрекама са којима се младе жене и мушкарци данас суочавају када одлучују да се венчају и рађају децу, као и разлозима за одлагање ових одлука.
Пројектом је руководила Милена Секулић, истраживачица сарадница у Центру за демографска истраживања Института друштвених наука.
Пројекат је одобрен на интерном позиву за Програм доделе истраживачких грантова „Сеед“ у оквиру пројекта САИГЕ (Сербиа Аццелератинг Инноватион анд Гроwтх Ентрепренеурсхип).