Nova knjiga IDN-a: Kako razumeti (nepostojeće) sopstvo

Knjiga Janka Nešića, SELF: From One to Many and Back to None, plod je višegodišnjeg rada na problemima svesti i sopstva kako su oni postavljeni u modernoj filozofiji duha.

Poglavlja u monografiji odraz su autorovog istraživanja u metafizii i nauci sopstva u potrazi za odgovorom na pitanje šta je sopstvo, šta sam Ja?

Pošto je sveobuhvatna tema monografije naturalizacija fenomenologije, autorova je osnovna postavka da se svaka filozofska i naučna teorija sopstva mora uskladiti sa subjektivnom fenomenologijom. Zato je veliki deo monografije posvećen fenomenologiji subjektivnosti, kako je to biti subjekt iskustva, i raznim samosvestima koje čine osećaj samoiskustva.

U tom kontekstu, Nešić drži da psihopatologija može biti vrlo ilustrativna za ono što ljudsko sopstvo može biti ili postati. Jer, kako razumeti slučajeve pacijenata sa podeljenim mozgom ili kraniopagus blizance? O koliko se subjekata/sopstava govori ovde? Govori se o raspadanju ega, o dezintegraciji ili smrti sopstva. U mističnim iskustvima granica između sopstva i sveta ponekad slabi i nestaje. Kako objasniti slučaj Kristine, rastelovljene žene, koji opisuje Oliver Saks? Njeno je telo, zbog gubitka propriocepcije, postalo slepo za sebe, izgubilo

Izbor teorija o kojima se raspravlja u knjizi uključuje ispitivanje pristupa kojima nije dato dovoljno prostora u sekundarnoj literaturi (moderne verzije dualizma, panpsihizma, strukturalizma, enaktivizma, prediktivnog procesiranja). Tokom analize problema sopstva, autor daje i neke dodatne argumente za te pozicije, iznoseći sugestije o tome kako rešiti određene teorijske probleme, pa čak i predloge za nove pravce istraživanja zarad dubljeg razumevanja sopstva.

SELF: From One to Many and Back to None (pdf)

 

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content