IDN razvio softver za praćenje socijalne inkluzije na Z. Balkanu

Institut drušvenih nauka razvio je softver koji omogućava prikupljanje validnih podataka o merama javnih politika socijalne inkluzije pojedinih društvenih grupa u Srbiji.

Konstruisani su indikatori u skladu sa standardima HRBA (Human Rights Based Aproach) i omogućeno je efikasno upravljanje inkluzivnim politikama na lokalnom i nacionalnom nivou. Najvažnije, primena ovakvog sistema čini sistem javne uprave inkluzivnim i efikasnim za ostvarivanje ravnopravnosti.

Iako je projekat u razvoju i zahteva istraživanja ekonomskih, administrativnih, socijalnih i drugih uslova razvoja sistema socijalne inkluzije Institut će, tokom jeseni, glavne ideje, nalaze i mogućnosti predstaviti koleginicama i kolegama iz akademske zajedice, javne uprave, nezavisnih tela i međunarodnih i nevladinih organizacija. Ostvarivanje projekta se ostvaruje kroz Projekat akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Republici Srbiji (Serbia Accelerating Innovation and Entrepreneurship Project, SAIGE) koji sprovode Svetska banka, Evropska komisija i Ministarstvo nauke, tehnoločkog razvoja i inovacija.

Države “Zapadnog Balkana” razvijaju politike socijalne inkluzije društvenih grupa koje se nalaze u dugotrajnom položaju socijalne, ekonomske i kulturne uskraćenosti. Cilj inkluzivnih politika je da se obezbede jednake mogućnosti i suštinska ravnopravnost građana i građanki koji zbog svojih identitetskih, socijalnih, ekonomskih prilika ostaju izvan glavnih društvenih tokova.

Svakodnevica ukazuje da su preduzete mere manje delotvorne od očekivanja i naročito u odnosu na međunarodne i nacionalne strateške pravce. Prepreka da se ovi problemi prevaziđu, politike unaprede i najzad, da se obezbedi efikasna socijalna inkluzija, koja vodi ka dostojanstvenom životu pojedinaca i društva, jeste i nedostatak validnih podataka i indikatora.

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content