ИДН развио софтвер за праћење социјалне инклузије на З. Балкану

Институт друшвених наука развио је софтвер који омогућава прикупљање валидних података о мерама јавних политика социјалне инклузије појединих друштвених група у Србији.

Конструисани су индикатори у складу са стандардима HRBA (Human Rights Based Aproach) и омогућено је ефикасно управљање инклузивним политикама на локалном и националном нивоу. Најважније, примена оваквог система чини систем јавне управе инклузивним и ефикасним за остваривање равноправности.

Иако је пројекат у развоју и захтева истраживања економских, административних, социјалних и других услова развоја система социјалне инклузије Институт ће, током јесени, главне идеје, налазе и могућности представити колегиницама и колегама из академске заједице, јавне управе, независних тела и међународних и невладиних организација. Остваривање пројекта се остварује кроз Пројекат акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва у Републици Србији (Serbia Accelerating Innovation and Entrepreneurship Project, SAIGE) који спроводе Светска банка, Европска комисија и Министарство науке, технолочког развоја и иновација.

Државе “Западног Балкана” развијају политике социјалне инклузије друштвених група које се налазе у дуготрајном положају социјалне, економске и културне ускраћености. Циљ инклузивних политика је да се обезбеде једнаке могућности и суштинска равноправност грађана и грађанки који због својих идентитетских, социјалних, економских прилика остају изван главних друштвених токова.

Свакодневица указује да су предузете мере мање делотворне од очекивања и нарочито у односу на међународне и националне стратешке правце. Препрека да се ови проблеми превазиђу, политике унапреде и најзад, да се обезбеди ефикасна социјална инклузија, која води ка достојанственом животу појединаца и друштва, јесте и недостатак валидних података и индикатора.

Поделите садржај:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Назив истраживања иде овде

Кратак опис истраживања иде овде у максимално две или три реченице

Рок за пријављивање:

Унесите појам претраге
Skip to content