Ekonomski kontekst turizma

Dosadašnja istraživanja i analize inostrane i domaće literature, posebno statistike o broju dolazaka, noćenja, ostvarenih prihoda i obima kapitala koji se obrće na svetskom turističkom tržištu, ukazuju na potrebu ozbiljnijeg i obuhvatnijeg multidisciplinarnog i interdisciplinarnog istraživanja i definisanja uloge i značaja turizma u širim ekonomskim i društvenim razvojnim procesima, ocenio je Slavoljub Vujović u predavanju „Turizam u svetlu ekonomije“

Shodno tome, predavanje je bilo posvećeno odnosu turizma i ekonomije, odnosno širini ekonomije u odnosu na turizam, ali i međusobnu povezanost. Upravo zbog značaja odnosa i međuzavisnosti turizma i ekonomije, ovim predavanjem se nastoje podstaći nova multidisciplinarna i interdisciplinarna istraživanja razvoja teorijske osnove turizma kao posebne naučne discipline „turizmologije“, zatim, osnove za razvoj kritičkih pristupa izučavanju povezanosti drugih delatnosti sa turizmom, rasprostiranje novih pristupa, koncepata, mreža i modela koji mogu biti razvijeni i primenjeni u izučavanju turizma, te promociji novih istraživanja.

Takođe, tokom predavanja ukazano je da se turizam, kada je reč o sektorima privrede, smešta u uslužni (tercijarni) sektor privrede, dok se preko analize direktnih i indirektnih, posebno multiplikativnih efekata, turizam može dovesti u vezu sa svim sektorima i delatnostima privrede.

Tokom diskusije, a na osnovu prethodnih istraživanja, naglašeno je da je stepen razvoja turizma u jednoj zemlji u direktnoj korelaciji sa stepenom obrazovanja. Istaknuto je da zemlje koje imaju visok stepen obrazovanih građana ostvaruju visoke prihode od turizma. Kao primer dobre prakse navedene su Španija, Italija, Francuska i Austrija. Na kraju predavanja zaključeno je da komparativna analiza može biti korisna i svrsishodna u planiranju daljeg razvoja domaćeg turizma.

Predavanje je deo ciklusa predavanja novopridošlih koleginica i kolega u IDN.

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content