Depresija i politika: Izaziva li politička represija depresiju?

U vrlo satiričnom i kritičkom tonu svog predavanja „Depresija i politika: ka fenomenologiji (nemogućnosti) kolektivnog događaja“, Sergej Ševčenko pokušao je da razluči klinički i politički aspekt depresije pod političkom represijom

Njegova je teza da politička represija može izazvati depresiju. Počeo je komentarom na kritički pristup Ane Cvetković o vezi između depresije i politike, ističući ranjivost i isključenost u nastanku ‘političke depresije’. Nedavna istraživanja političke psihologije, međutim, sugerišu da depresija može suzbiti političko učešće bez uticaja na razumevanje političkih procesa.

Kao što je viđeno u Nemačkoj i Austriji između dva rata, politizacija psihijatrije ili medikalizacija politike može imati antipolitičke implikacije, odbacujući tradicionalnu stranačku politiku ili deliberativne prakse.

Ševčenko predlaže povezivanje političke fenomenologije i fenomenologije depresije kako bi se bolje razumeo način na koji političke emocije pod diktaturom doprinose našem razumevanju depresije. Politčka iskustva otkrivaju suzbijanje šireg spektra mogućnosti, uključujući solidarnost, kolektivno delovanje i deljenje događaja.

Predavanje Sergeja Ševčenka deseto je u nizu seminara „Filozofija i Psihijatrija“ koje organizuje Centar za filozofiju Instituta društvenih nauka.

 

 

YouTube video

Datoteke

Godišnji program seminara "Filozofija i prihijatrija"

Preuzmite PDF

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Javni konkurs za popunjavanje radnog mesta – direktor Instituta društvenih nauka

Datum objave:

Rok za prijavljivanje:

30. 11. 2022.

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content