Prateći životni i profesionalni put Kristijana Brode i period tokom kojeg je obavljao najviše političke funkcije u posleratnoj Austriji, Aleksa Đilas se u predavanju „Jedan austrijski prijatelj – demokratski socijalizam Kristijana Brode“ bavio možda najznačajnijom društveno-političkom temom posleratne Austrije: pitanjem odnosa političke elite i građana Austrije prema nacionalsozijalizmu i pitanjem o ulozi Austrije u Drugom svetskom ratu.
Ukazujući na mnoga dostignuća i značajne pravne reforme koje je inicirao i sprovodio Krstijan Broda (Christian Broda 1916–1987), pre svega kao dugogodišnji ministar pravde u saveznoj vladi Austrije, a koje su na svoj način doprinele tome da se Austrija razvije u modernu socijaldemokratiju, Đilas je pokazao etičke dileme i izazove sa kojima se Broda suočavao, a sa njim i mnogi socijaldemokratski političari, pa i celo austrijsko društvo. Na primeru biografije Kristijana Brode, ali i drugih posleratnih austrijskih vodećih političara, koji su se tokom života ne samo zalagali već i živeli ideale političke levice, Đilasu je pošlo za rukom da pokaže da su pitanja kolektivne krivice i društvene moralne odgovornosti često toliko složena da ih rukovodeći se političkim pragmatizmom, ali i po cenu dugoročnih društvenih posledica, pripadnici političke levice svesno izbegavaju.
Predavanje je održano 14. decembra u Institutu društvenih nauka, u okviru ciklusa Regionalna čajanka pod nazivom „Levica“ koji se organizuje u saradnji s Akademskom mrežom za saradnju u Jugoistočnoj Evropi.