Bosna i Hercegovina kao primer toksičnog modela upravljanja

pixabay.com

U Bosni i Hercegovini danas se može zapaziti jedna konstanta prisutna u različitim dimenzijama društva: nastavak logike rata od nepristupačnosti teritorije zbog prisustva mina, preko tretiranja prirodnih bogatstava kao ratnog plena, do skrivanja i zakopavanja na nepoznate lokacije industrijskog toksičnog otpada tokom uništenja fabrika u privatizacijama, istakao je u predavanju „Kolonijalizam kroz otpad i aktivističke prakse otpora u Bosni i Hercegovini“ Damir Arsenijević.

Glavna teza njegovog predavanja bila je da je ključni koncept za razumevanje deindustrijalizacije Bosne i Hercegovine i proizvodnje novih subjektiviteta u ovom procesu jeste praksa proizvodnje otpada.

Bosna i Herecegovina zatrovana je politički, ekonomski i ekološki. Stalna politička nestabilnost, sve veće siromaštvo, intenzivirano pritiscima za privatizaciju prirodnih resursa, i sve češće ekološke nesreće svedoče o toksičnom modelu upravljanja, ukazao je Arsenijević.

Ne radi se samo tek o proizvodnji ljudi kao otpada nego i o umanjivanju, obezvređivanju i na kraju krajeva uništavanju društvenih veza kroz proizvodnju i cirkulisanje toksičnih narativa beznađa i očaja.

Damir Arsenijevic 3 scaled Damir Arsenijević je redovni profesor angloameričkih književnih i kulturalnih studija na Filozofskom fakultetu u Tuzli. U okviru Fulbrajtovog programa, bio je gostujući profesor i istraživač na Univerzitetu Kalifornije Berkli, odsek za retoriku, kao i gostujući profesor u oblasti ekološke humanistike na Kraljevskom institutu za tehnologiju, Stokholm. Tokom 2023. i 2024. vodi istraživanje iz oblasti ekološke humanistike kao deo međunarodne istraživačke grupe IRGAC (International Research Group on Authoritarianism and Counter-Strategies) sa sedištem u Berlinu.

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Javni konkurs za popunjavanje radnog mesta – direktor Instituta društvenih nauka

Datum objave:

Rok za prijavljivanje:

30. 11. 2022.

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content