Za drugačije razumevanje autizma

Janko Nešić, naučni saradnik Centra za filozofiju Instituta društvenih nauka, u predavanju „Autizam: disfunkcija ili adaptacija?”, tematizovao je nepatologizujuće načine razumevanja autizma preko alternativnih filozofskih perspektiva (dis)funkcionalnosti i evolucionih teorija psihopatologije.

Savremena psihijatrija mentalne poremećaje/bolesti posmatra kroz medicinski model i iz perspektive disfukcionalnosti. Međutim, neke savremene filozofske teorije kognicije i svesti donose alternativne pristupe pojmu bolesti, pogotovo psihopatologije.

Mentalni poremećaji mogu se posmatrati i iz drugačijih modela koji nisu redukcionistički kao biomedicinski model, pogotovo kada je u pitanju patologijizacija stanja kao što je autizam. Tradicionalni pristup disfunkcionalnosti kod autističnih osoba pod oštrom je kritikom pokreta neurodiverziteta.

Povezujući svoje izlaganje s prethodnim na seminaru, Nešić je ukazao da je Džastin Garson argumentisao kako psihopatologiju poput shizofrenije možemo posmatrati kao strategiju, a ne disfunkciju, što se može tvrditi i za depresiju. Na sličan način, iz evolucione perspektive, može se razmišljati o drugim mentalnim poremećajima, pa se neki od njih razumevaju kao razvijeni kognitivni stilovi (autizam, ADHD i bipolarni poremećaj).

U predavanju, Nešić je na slikovit način pokazao kakve talente i sposobnosti autistične osobe mogu da poseduju i razviju ako im se pruži inkluzivna prilika za to. Na ovom putu što boljeg razumevanja spektra autizma iz drugačijih, integrativnijih i humanijih perspektiva, filozofija će imati značajnu ulogu, naglasio je on.

Predavanje Janka Nešića je deveto u nizu seminara na temu „Filozofija i psihijatrija“ u organizaciji Centra za filozofiju Instituta društvenih nauka.

 

Datoteke

Godišnji program seminara “Filozofija i psihijatrija”

Preuzmite PDF

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Javni konkurs za popunjavanje radnog mesta – direktor Instituta društvenih nauka

Datum objave:

Rok za prijavljivanje:

30. 11. 2022.

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content