Утицај политика према ниском фертилитету на родну равноправност – Искуства европских држава

Др Анкица Шобот је одржала предавање Утицај политика према ниском фертилитету на родну равноправност – Искуства европских држава

Родна равноправност и политике против ниског фертилитета не само да нису нужно супростављене вредности већ и да су високи стандаради родне равноправности битан позитиван оквир политичких одговора на низак фертилитет. У прилог томе наведена су решења Данске, Француске, Холандије као и искуства нордијских земаља где је постигнута висока стопа фертилитета. Потребно је зато ускладити рад и родитељство а не ослабити положај жене у погледу запослености и не угрозити право на остваривање у професионалном животу. Важно је индивидуализовати право на родитељско одсуство, развијати сервисе за бригу о деци прилагођене раду родитеља, ширити могућности флексибилног радног времена и рада од куће, укљученост послодаваца као актера спровођења мера усмерених ка породици. Такође је потребна афирмација равноправније поделе улога унутар породице.

То захтева разбијање родних стереотипа путем дефинисања мера у том смеру, прилагођавање савременим тенденцијама у сфери родних улога и тржишта рада. Потребно је стварање повољног институционалног оквира за укључивање мушкараца у родитељство, обезбедити сигурност посла, неугрожавање финансијске сигурности породице, широка доступност и висок квалитет сервиса за бригу о деци предшколског и нижег основношколског узраста.

 

Поделите садржај:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Јавни конкурс за попуњавање радног места – директор Института друштвених наука

Датум објаве:

Рок за пријављивање:

30. 11. 2022.

Назив истраживања иде овде

Кратак опис истраживања иде овде у максимално две или три реченице

Рок за пријављивање:

Унесите појам претраге
Skip to content