Povodom pristupanja Srbije ESS ERIC, 27. oktobra 2022. godine, u Institutu društvenih nauka održan je okrugli sto sa učešćem domaćih i inostranih naučnika i kreatora javnih politika.
Glavna tema Okruglog stola bila je kako jačanje istraživačke infrastrukture doprinosi postizanju stanja jake, samouverene i javno pozicionirane istraživačke zajednice društvenih nauka koja značajno doprinosi društveno-ekonomskim i političkim reformskim procesima.
Učesnici okruglog stola, između ostalih, Georg Luc (Georg Lutz, FORS), Bernd Štajnman (Bernd Steimann, Helvetas), Martin Dic (Martin Dietz, Helvetas), Ričard Koli (Richard Kohli, SDC), Đurić Jovičić (Fond za nauku RS), Bernard Fabijanek (Bernard Fabianek, EC) predstavili su svoje viđenje prednosti koje je Srbija dobila pridruživanjem ESS ERIC- mogućnosti za postizanje i širenje viših standarda u međunacionalnim istraživanjima u društvenim naukama, kao i poboljšanje vidljivosti i dostupnosti podataka o društvenim promenama u akademskoj zajednici, kod kreatora politike i u široj javnosti.
Zaključeno je da je punopravno članstvo Srbije u ESS ERIC bio veliki uspeh za društvene nauke u zemlji i „posthumna zahvalnost“ za projekat PERFORM, ali i, kako je kazao Bernd Štajman „da bi ovaj uspeh dao veće plodove i da bi se izvuklo više koristi u budućnosti, vlada, društvene nauke i međunarodna zajednica treba da ostanu na oprezu i nastave da se angažuju na različitim poljima i u različitim dimenzijama“.
Evropsko društveno istraživanje (European Social Survey, ESS) deo je Konzorcijuma za evropsku istraživačku infrastrukturu (European Research Infrastructure Consortium, ERIC).