Epoha socijalističke Jugoslavije (1945‒1991) bila je obeležena jednim od najdužih perioda mira i prosperiteta među južnoslovenskim narodima u moderno doba. Emancipatorski karakter druge Jugoslavije odnosio se kako na nacionalnu tako i na socijalnu komponentu njenih naroda i identiteta.
U predavanju „Jugoslavija kao emancipacija – identitetske karakteristike kao temelj državnog i društvenog ekscepcionalizma“, Milivoj Bešlin govoriće o tome kako se Jugoslavija kroz antifašističku borbu i socijalističku revoluciju, preko raskida sa Staljinom, do osnivanja Pokreta nesvrstanih, razvila u važan geopolitički subjekt čiji je uticaj prevazilazio njene realne proporcije i mogućnosti.
Posebno će se, s jedne strane, osvrnuti na antifašizam, antistaljinizam, samoupravljanje i nesvrstanost – četiri tačke oslonca jugoslovenskog državnog identiteta i okvire ekscepcionalizma koji su snažili unutrašnju koheziju i političku legitimaciju. S druge strane, kontekstualizovaće česte ustavne i privredne reforme koje su svedočile o konstantnom traganju za regulatornom formulom usavršavanja specifične socijalističke zajednice.
Milivoj Bešlin je istoričar i viši naučni saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu. Predavao je na Filozofskom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Na matičnom institutu osnivač je i koordinator Laboratorije za istraživanje socijalizma i (post)jugoslovenske studije (YugoLab). Autor je dvotomne monografije Ideja moderne Srbije u socijalističkoj Jugoslaviji (Akademska knjiga, IFDT, 2022), kao i više desetina stručnih studija, članaka, rasprava i prikaza.
Predavanje je deo ciklusa „Jugoslavija“ koji se organizuje zajedno s Akademskom mrežom za saradnju u Jugoistočnoj Evropi. Moderatorka predavanja je Irena Ristić (IDN).
https://zoom.us/j/98866006468?pwd=mqydgXvXWd5aa8pxASaScVmHjT2NUq.1
Meeting ID: 988 6600 6468
Passcode: 704825