Tržišna ekonomija i poslovna kultura: Nemačka i Japan

O knjizi

Naučna monografija je objavljena 2021. i predstavlja sintezu istraživanja koje se odnosi na sličnosti između Nemačke i Japana, njihove poslovne kulture i etike, početka njihovog industrijskog razvoja, načina posleratne obnove koja je usmerena na smanjenje socijalnih nejednakosti. U Nemačkoj i Japanu nacionalni faktori su važni za razumevanje njihove poslovne etike i filozofije rada. Sami proizvodni odnosi u osnovi se zasnivaju na nacionalnoj kulturi, tradiciji i običajima. Obe zemlje imaju tržišni način poslovanja, ekonomski model koji pored tržišne ima i snažnu socijalnu komponentu. Takav model je u literaturi poznat kao „treći put”, jer nije laissez-faire kapitalizam, niti komunistički planski (komandni) način proizvodnje. Model nemačke socijalne tržišne ekonomije ima svoje istaknute teoretičare, a to su Fridrih August fon Hajek, Euken Valter, Alfred Miler-Armak, Vilhelm Ropke i Aleksandar Ristov. Japanski model tržišne ekonomije ima istaknute teoretičare kao što su Fukuzava Ikići, Tokuzo Fukuda, Takata Jasuma, Hiromi Arisava, Nakajama Ićiro, Tohata Seići i Akamacu Kaname. Jezikom nobelovca Daglasa Norta, zahvaljujući promenama u formalnim i još više u neformalnim institucijama, ove dve zemlje su razvile svoje ekonomije i postale vodeće industrijske „sile” u svetu.

O knjizi će govoriti: dr Goran Bašić, direktor Instituta društvenih nauka; dr Predrag Jovanović, rukovodilac centra za ekonomska istraživanja IDN-a; Prof dr Siniša Zarić, Ekonomski fakultet Beograd; Prof dr Branko Rakita, Ekonomski fakultet Beograd; Prof dr Miroljub Hadžić, Poslovni fakultet Beograd; Akademik prof dr Volfgang Rorbah (Wolfgang Rohrbach), Ekonomski fakultet u Beču (Wirtschaftswissenschaftliche Fakultät WU Wien), Austrija; Robert Lukić, CEO Tojota (CEO TOYOTA) Srbija i dr Marijana Maksimović, autorka.

O autorki

Dr Marijana Maksimović je doktorirala 2003. godine na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Tokom 2019/2020. godine završila je postdoktorske međunarodne istraživačke studije u oblasti ekonomske diplomatije Univerzitetu za mir (University for Peace) osnovanog od Ujedinjenih Nacija (The United Nations) pri  Evropskom centru za mir i razvoj (European Center for Peace and Development-ECPD) u Beogradu.

Zaposlena je u Institutu društvenih nauka na poziciji naučnog saradnika. Polja naučnog interesovanja su: međunarodno upravljanje ljudskim resursima, ekonomski razvoj i nezaposlenost, poslovna kultura, preduzetništvo, međunarodni biznis, ekonomska diplomatija, evrointegracije. Poseban doprinos dala je na polju upravljanja ljudskim resursima u međunarodnom kontekstu. Objavila je veliki broj naučnih radova u međunarodnim zbornicima i nacionalnim časopisima. Ovo je njena treća naučna monografija.

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Javni konkurs za popunjavanje radnog mesta – direktor Instituta društvenih nauka

Datum objave:

Rok za prijavljivanje:

30. 11. 2022.

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content