Stanovništvo Srbije u prvoj deceniji XXI veka

Rukovodilac istraživanja

Finansijer istraživanja

Grant Evropske Unije, 2014–2015.

group of people walking on pedestrian lane

NASLOV ISTRAŽIVANJA

Stanovništvo i domaćinstva u Srbiji prema rezultatima popisa 2011.

OBLAST ISTRAŽIVANJA

Demografija, populaciona politika

PREDMET ISTRAŽIVANJA

Pregled demografskih karakteristika, trendova i promena u razvitku stanovništva Srbije u prvoj deceniji 21. veka.

PROBLEM

Savremene demografske izazove Srbije nije moguće uspešno sagledati i adresirati bez analize detaljnih podataka kakve pruža popis stanovništva. Međutim, i tada postoje ograničenja u vezi sa promenama metodologije i popisnih obeležja između sukcesivnih popisa koje je trebalo prevazići metodama demografske analize.

Cilj istraživanja bio je da pruži sveobuhvatan i jezgrovit uvid u najrelevantnije sociodemografske pokazatelje naročito imajući u vidu krupne promene do kojih je došlo u Srbiji u trendovima demografskih i migracionih procesa na prekretnici dva veka. Rezultate je trebalo interpretirati tako da imaju jasnu upotrebnu vrednost za donosioce odluka.

ISTRAŽIVANJE

Izrada posebne studije koja se bavi analizom demografskih i socioekonomskih karakteristika stanovništva i domaćinstava u Republici Srbiji, zasnovane na rezultatima Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2011. godine, za potrebe Republičkog zavoda za statistiku.

Tim od deset demografa, najvećim delom sačinjen od istraživača Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka, uz podršku glavnih metodologa popisa iz Republičkog zavoda za statistiku, analizirao je detaljne rezultate Popisa 2011, proistekle iz dodatnih obrada mikropodataka, kako bi ustanovio promene u komponentama populacione dinamike i najvažnijim socioedemografskim strukturama stanovništva Srbije.

REZULTAT

Rezultat istraživanja je studija Populacija Srbije početkom 21. veka objavljena u seriji publikacija „Popis stanovništva, domaćinstava i stanova 2011. u Republici Srbiji“ u izdanju Republičkog zavoda za statistiku Srbije. Obuhvatila je metodološku analizu Popisa, promene u populacionoj dinamici i urbanizaciji, pokazatelje kohortnog fertiliteta ženskog stanovništva relevantne za planiranje porodice, demografsku analizu doseljenog stanovništva, promene u strukturi domaćinstava i porodica, kao i promene u ključnim strukturama stanovništva iz perspektive savremenog demografskog razvoja Srbije – polno-starosnoj, bračnoj, obrazovnoj i ekonomskoj.

Ova studija, pored standardnih metodoloških pristupa, nudi i sadržaje koji bi se mogli okarakterisati kao nadogradnja, ne samo kada su u pitanju nova obeležja i analitička minucioznost već i promišljanja u kontekstu javnih politika. Stručna javnost pred sobom ima delo koje je, osim u domenu javnih politika kojima se usmerava populacioni rast i migraciona kretanja, upotrebljivo i u nizu drugih oblasti javne uprave, od zapošljavanja, socijalne zaštite i obrazovanja, do prostornog i urbanističkog planiranja.

Unesite pojam pretrage
Skip to content