NASLOV ISTRAŽIVANJA
Doprinos savremenim partnerstvima: procena odnosa Republike Srbije sa Evropskom unijom i Narodnom Republikom Kinom
OBLAST ISTRAŽIVANJA
Međunarodna politika i ekonomija
PREDMET ISTRAŽIVANJA
Analiza političke, bezbednosne i ekonomske dimenzije odnosa Srbije i Kine i Srbije i EU.
PROBLEM
Republika Srbija je usvojila nezavisnu i viševektorsku spoljnopolitičku i vojnu neutralnost koja podrazumeva istovremenu političku, ekonomsku i bezbednosnu saradnju s nizom inostranih partnera – Evropskom unijom, NR Kinoma, SAD-om i Ruskom Federacijom.
Međutim, četiri stuba srpske spoljne politike i privrede u poslednje su vreme dovedena u pitanje. Posle svetske ekonomske krize i pandemije Kovida-19, opterećene unutrašnjim problemima, SAD su smanjile prisustvo i uticaj u Srbiji. Ruska Federacija i dalje pokušava da održi uticaj u Srbiji, prvenstveno na osnovu političke podrške stavovima Srbije u vezi s problemom Kosova i Metohije. Otud, pretpostavka je da će u narednih deset godina glavna borba za uspostavljanje političke i ekonomske dominacije u Srbiji biti između EU i Kine.
Za stratešku orijentaciju Srbije neophodno je identifikovati sve postojeće i potencijalne rizike, kako bi zaštitili svoje nacionalne interese.
Glavni cilj projekta je mapiranje i procena rizika i konflikata koji postoje i koji mogu nastati usled determinanti spoljne politike Srbije prema istovremenoj i snažnoj komparativnoj saradnji sa EU i sa Kinom, kako bi se racionalizovao na dokazima zasnovan proces donošenja spoljnopolitičkih odluka.
ISTRAŽIVANJE
Istraživanje će sprovesti istraživači Instituta za međunarodnu politiku i privredu (nosilac projekta) i Instituta društvenih nauka. Projektni tim će sistematizovati pisanu građu, sprovesti kvalitativnu analizu sadržaja dokumenata relevantnih za politiku Srbije, sprovesti istraživanje javnog mnjenja i primeniti metod Delfi kako bi se identifikovali tipovi rizika s kojima se Srbija suočava.
Analiza će se bazirati na primeni inovativne matrice za procenu rizika koja kombinuje tri oblasti kinesko-srpskih i srpsko-evropskih odnosa: politika, bezbednost i ekonomija.
Novina istraživanja zasniva se na interdisciplinarnom pristupu s primenom matrice rizika kao kvantitativnom i kvalitativnom tehnikom koja nije korišćena na takav način u navedenim oblastima u Srbiji.
Teorijski koncept minimalizovanja rizika isprepleten s inovativnom metodologijom procene rizika prvi je takav sveobuhvatan analitički pristup u analizi malih zemalja u međunarodnim odnosima i samim tim novina za oblast međunarodnih odnosa.
REZULTAT
Nalazi istraživanja biće rezultat empirijskog istraživanja i primene savremenih naučnih metoda. Rezultati projekta treba da ukažu na međusobnu povezanost i interakciju različitih parametara od značaja prilikom donošenja složenih odluka.
Rezultati ovog projekta biće od značaja pri definisanju javnih politika, naročito u oblasti spoljne, bezbednosne i ekonomske politike. Preporuke koje proizilaze iz projekta od značaja su za organe Republike Srbije u navedenim oblastima, a pre svih za Ministarstvo spoljnih poslova, Ministarstvo privrede, Ministarstvo za evropske integracije, Ministarstvo odbrane i Privrednu komoru.
Projektom rukovodi Ivona Lađevac iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu.