Podrška politici EU: regionalno pomirenje i saradnja

Rukovodilac istraživanja

Finansijer istraživanja

Evropska komisija (Erasmus+), 2019–2022.

a european flag flying in front of a building

NASLOV ISTRAŽIVANJA

Akademska mreža za podršku politika EU prema Zapadnom Balkanu s naglaskom na regionalnu saradnju baziranu na pomirenju (ANETREC)

OBLAST ISTRAŽIVANJA

evropske studije

PREDMET ISTRAŽIVANJA

Podrška akademske zajednice iz zemalja Zapadnog Balkana politici EU prema Zapadnom Balkanu, s naglaskom na regionalnoj saradnji zasnovanoj na pomirenju kao preduslovu mira, stabilnosti i napretka regiona.

PROBLEM

Zemlje Zapadnog Balkana su uz podršku EU i drugih faktora međunarodne zajednice napravile znatan napor u kontekstu osiguranja mira, tranzicionih reformi i delimično regionalne saradnje, a u skladu sa politikom proširenja EU i Berlinskom inicijativom. Međutim, ovaj region se još uvek suočava s nerešenim problemima ratnih zločina, nedostatkom saradnje, problematičnim političkim i medijskim diskursima, pitanjima granica, te  drugim problemima, zajedno s nepoverenjem, animozitetima, govorom mržnje, koji nose teret i stvaraju jaz među ljudima (najviše na etničkim i religijskim osnovama).

Proces pomirenja među ljudima i zemljama u regionu je jedini mogući put ka mirnoj budućnosti, stabilnosti i ekonomskom prosperitetu regiona. Za adekvatan process pomirenja je potrebno, pre svega, osigurati obrazovanje mladih generacija koji će biti nosioci pomirenja i koji će razvijati novi kulturni obrazac stanovništva kao osnovnog elementa modernizacije i evropskih integracija.

 

ISTRAŽIVANJE

Mreža ANETREC nastoji da doprinese procesu pomirenja na teritoriji Zapadnog Balkana, putem saradnje i razvijanja svakodnevnih aktivnosti. Rešenja za postojeće animozitete u regionu su postignuta kroz: a) podizanje svesti nastavnika, istraživača, vladinih agencija, organizacija civilnog društva i drugih ciljnih grupa; b) proširivanje znanja i veština za dalji razvoj evropskih studija i istraživanja; c) podsticanje država i institucija EU da podrže univerzitete i istraživačke institucije u ovom pogledu; d) stimulisanje mlađih generacija za proučavanje, istraživanje i oblikovanje politika prema EU.

Cilj projekta ANETREC je formalno uspostavljanje mreže šest univerziteta i dva istraživačka instituta iz zemalja Zapadnog Balkana, Hrvatske i Slovenije (na početku, ukupno 47 stručnjaka). Opšti ciljevi predložene Mreže su doprinos akademske zajednice regionalnoj saradnji zasnovanoj na procesu pomirenja, sa namerom da podrži politike EU i doprinese postizanju pomirenja, stabilnosti, mira i napretka u regionu i podstiče njegovo međunarodno povezivanje.

REZULTAT

Razvoj šest virtuelnih nastavnih kurseva (politika EU prema Zapadnom Balkanu; pomirenje; multikulturalizam; ljudska prava i diskriminacija; religija; migracije). Organizacija ANETREC letnje škole za studente s partnerskih univerziteta. Različita istraživanja iz projektnih tema, zajedno s preporukama za dalji razvoj nastavnih i istraživačkih aktivnosti u oblasti tema pomirenja u regionu Zapadnog Balkana i Evrope. Izgradnja ANETREC akademske mreže i baze podataka sa otvorenim pristupom.

Projekat obrazuje i obučava nastavnike (uglavnom mlađe), a potom i generacije obrazovanih i obučenih stručnjaka, koji će biti nosioci primene ovih ideja u različitim oblastima društvenog života, doprinoseći tako stvaranju preduslova za evropski integracija i napredak ovih zemalja i prostora u celini.

Unesite pojam pretrage
Skip to content