Izazovi multimorbiditeta u postkonfliktnoj Srbiji

bridge over river during sunset

NASLOV ISTRAŽIVANJA

Suočavanje sa izazovom multimorbiditeta u postkonfliktnoj Srbiji: multidisciplinarni pristup identifikaciji i upravljanje uzročnim faktorima

OBLAST ISTRAŽIVANJA

Zdravlje, multidisciplinarni pristup

PREDMET ISTRAŽIVANJA

Razvijanje strategije za identifikaciju i rešavanje osnovnih faktora rizika morbiditeta, a koji se mogu sprečiti, ciljajući oblasti sa najvećim teretom multimorbiditeta.

PROBLEM

Srbija ima visoke stope određenih bolesti i prevremenih smrti, posebno u regionima koji su bili posebno pogođeni oružanim sukobima devedesetih godina XX veka. Ovo stvara veliki pritisak na zdravstveni sistem. U poslednjih 20 godina porasla je zabrinutost za javno zdravlje u vezi sa uticajem rata na životnu sredinu, posebno bombardovanjem civilnog stanovništva i industrijskih ciljeva, što je moglo dovesti do ispuštanja širokog spektra hemijskih zagađivača u vazduh, vodu i zemljište.

Postoje i drugi mogući razlozi za visoke nivoe morbidieta i mortaliteta u regionima izloženim sukobima i kasnijim ekonomskim teškoćama: zagađenje vazduha i vode, siromaštvo i nezaposlenost i visok nivo stresa, kao i bihejvioralni uzroci mortaliteta i morbiditeta.

Osnovna posledica svih ovih potencijalnih uzroka je da pojedinci imaju više od jednog zdravstvenog problema, što je poznato kao „multimorbiditet“.

ISTRAŽIVANJE

Istraživanje je sprovedeno kroz partnerstvo više organizacija: Univerzitet u Šefildu, Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, Ministarstvo zdravlja, Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, Institut društvenih nauka, Agencija za zaštitu životne sredine, Institut za medicinsku statistiku i informatiku.

Sprovedeno je kvalitativno i kvantitativno istraživanje. Metodologija primenjena u kvalitativnom istraživanju bile su fokus-grupe i intervjui sa uzorkovanom populacijom. Ciljna populacija bili su zdravstveni radnici i menadžment lokalnih samouprava.

Svrha istraživanja je bila: 1) uvid u glavne faktore multimorbiditeta kroz prizmu donosioca politika na lokalnom nivou; 2) izrada preporuka o promeni regulative i prakse u javnozdravstvenim merama prevencije.

Pored kvalitativnog sprovedeno je i kvantitativno istraživanje na osnovu podataka Zavoda za statistiku i Instituta za javno zdravlje „Jovan Jovanović Batut“.

REZULTAT

Rezultati kvalitativnog istraživanja pokazuju da postoji saglasnost u percepciji zainteresovanih strana da je multimorbiditet u Srbiji povećan i da preventivne mere treba da se ojačati. Sve grupe prediktora (ekološki, bihejvioralni i društveno-ekonomske) se doživljavaju kao jednake značajni.

Istraživanje je bilo osnova za kreiranje legislativnih i sistemskih preporuka.

Projektom su rukovodile Elizabeta Gojder i Aleksandra Mladenović Đorđević.

Unesite pojam pretrage
Skip to content