Поља истраживања
Медицинско и здравствено право; право социјалне заштите
Садашња истраживања
Правна регулатива у сфери ретких болести; нацрт подзаконске регулативе о храни за одојчад и малу децу; приступ осетљивих друштвених група услугама здравствене и социјалне заштите; давање оцене и мишљења о квалитету и подобности за акредитацију програма обуке у социјалној заштити; предавања у области медицинског и здравственог права и права социјалне заштите
Биографија
Година стицања највишег степена стручне спреме: докторат, 2010.
Др Марта Сјеничић рођена је априла 1969. године у Београду, где је стекла основно и средње образовање. После завршене Друге београдске гимназије, 1987. године, уписала се на редовне студије Правног факултета Универзитета у Београду. Дипломирала је априла 1992. године и исте године уписала последипломске студије грађанскоправног смера Правног факултета у Београду. Истовремено је почела да ради као адвокатски приправник. Године 1994. је положила правосудни испит.
У току последипломских студија Марта Сјеничић је 2002. одбранила магистарску тезу под насловом „ХИВ зараза и имовинска одговорност“. Године 2005. пријавила је на Правном факултету у Београду докторску дисертацију на тему: „Кривица пацијента као оштећеног у грађанском праву“; одбранила ју је 2010. године. Крајем 2010. године бирана је у звање научни сарадник, а јула 2016. године, у звање виши научни сарадник.
Пре запослења у Институту друштвених наука, др Сјеничић је радила у адвокатској канцеларији, Економском институту и консултантској фирми „Делоитте & Тоуцхе“. Усавршавала се у знању страних језика (енглески, немачки, француски и руски). У Центру за правна истраживања Института друштвених наука ради од 1997. године, и то на научним пројектима из области медицинског и здравственог права. Један је од оснивача и председник Удружења правника за медицинско и здравствено право Србије.
Објавила је самостално или у коауторству више од 140 библиографских јединица. Најчешће теме истраживања су у области медицинског и здравственог права и права социјалне заштите.
Била је руководилац следећих пројеката: „Рома популатион ас вулнерабле гроуп ин хеалтх царе – аццесс анд дисцриминатион“ (2019-2020); „Инфант анд Yоунг Цхилдрен Феединг – Легал фраме анд имплементатион оф легал регулатион он бреаст-феединг ин тхе Републиц оф Сербиа – драфтинг амендментс то легал регулатион“ (2018-2019); „Имплементатион оф тхе WХО Пројецт он Адултс wитх Ментал Дисабилитиес Ливинг ин Институтионс ин тхе Еуропеан Регион“ (2017–2019); „Сецуринг хеалтх царе ин лине wитх хуман ригхтс стандардс фор персонс wитх дисабилитиес ин ресидентиал институтионс ин Сербиа“ (2016–2017), и „Еqуитабле полициес анд сервицес фор раре дисеасе патиентс“ (2014–2016).
Чланство у професионалним организацијама
- Председник и један од оснивача Удружења правника за медицинско и здравствено право Србије, СУПРАМ
- Члан Европског удружења за здравствено право
Педагошки рад
- 2021. менторство у изради докторске дисертације „Право својине на пољопривредном земљишту“, кандидата Софије Николић
- 2016. члан Комисије за преглед и оцену докторске дисертације Биљане Зекавице “Успостављање и одрживост система контроле квалитета услуга у социјалној заштити”, Факултет политичких наука
- 2016. коментор докторанду Милану Марковићу у поступку израде докторске дисертације „Аспецтс оф тхе Хуман Ригхтс ин Јуриспруденце оф тхе ЕЦХР”
- Ментор у научно-истраживачком раду у Институту друштвених наука на пројекту „Људска права и вредности у биомедицини: Демократизације одлучивања у здравству и имплементација”.
Најважније публикације
- Сјеничић, М. (2021). Правни и организациони оквир за оснивање служби за заштиту менталног здравља у заједници. Београд: Институт друштвених наука.
- Сјеничић, М. (2020). Правни аспекти насиља над старијим особама. Београд: Институт друштвених наука.
- Сјеничић, М. (2013). Пацијент као оштећени у грађанском праву и његова сукривица. Београд: Институт друштвених наука.
- Младеновић, А., Матијевић, Б. и Сјеничић, М. (2022). А Мултидисциплинарy Аппроацх то Хеалтх Превентион wитх тхе Емпхасис он Мултиморбидитy ин Пост Цонфлицт Сербиа–Ресултс оф тхе Qуалитативе Ресеарцх. Медицине, Лаw & Социетy, 15 (2), 253–270.
- Сјеничић, М. и Миленковић, М. (2021). Еуропеан Унион Цомпетенцес ин тхе Ареа оф Цоммуницабле Дисеасес – Еxпериенцес анд Лессонс Леарнед фром тхе ЦОВИД-19 Црисис. Српска политичка мисао 74, 4, 59–82.
Линкови ка мултимедији
https://www.youtube.com/watch?v=FsDEq6R237c&t=1011s
https://www.youtube.com/watch?v=5oAQiGWo0MU&t=43s