Импликацијска неправда и комуникација лекар-пацијент

У свом предавању „Импликацијска неправда и комуникација лекар-пацијент“ др Еисуке Сакакибара указао је на постојање нове врсте епистемичке неправде и увео појам  импликацијске неправде.

Еисуке Сакакибара са Универзитета у Токију, увео је појам импликацијске неправде као нови тип епистемичке неправде. Импликатура је порука коју говорник не износи експлицитно, али постоји као имплицитно прећутно значење исказаног. Пошто говорник не исказује експлицитно, слушалац може превидети импликатуру. Овај превид вероватно ће се догодити када слушалац пребрзо прекине своју потрагу за релевантношћу или када постоји информациона неједнакост између говорника и слушаоца. Ако су ове ситуације узроковане предрасудама слушаоца према говорнику или због незнања говорника, превид импликатуре се сматра импликацијском неправдом. Импликацијска неправда се може сматрати новим потипом епистемичке неправде која се разликује од других врста епистемичких неправди. Импликацијска неправда спречава потпуно учествовање пацијента у епистемолошкој сарадњи и такође може нанети секундарну штету, као што су негативни ефекти на доношење клиничких одлука.

Предавање Еисукеа Сакакибаре је девето у 2024. години у оквиру семинара „Филозофија и психијатрија“ у организацији Центра за филозофију Института друштвених наука.

 

Датотеке

Годишњи програм семинара “Филозофија и психијатрија”

Преузмите ПДФ

Поделите садржај:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Назив истраживања иде овде

Кратак опис истраживања иде овде у максимално две или три реченице

Рок за пријављивање:

Унесите појам претраге
Skip to content