Predavanje Njegoša Vujadinovića, „Neoliberalno pravoslavlje i pravoslavni neoliberalizam: slučaj Srbija“, bilo je posvećeno paralelnoj analizi komodifikacije u Sjedinjenim Američkim Državama i Republici Srbiji.
U uvodnom delu, Vujadinović je ukazao na komodifikaciju religije u SAD-u s obzirom na relevantnost i brojnost takvih istraživanja i naglasio da neoliberalizam u suštini predstavlja proširenje tržišne dominacije na sve sfere društvenog života; u kulturi to označava nesputani marketing i komodifikaciju svakodnevnog života, uključujući i intimnu sferu. Komodifikovanje religije u SAD prisutno je u medijima, na filmu, u književnim delima i sl.
Tokom predavanja razmatran je kompleksan odnos tržišta i religije na području SAD-a, što može pomoći u praćenju mogućih podražavanja takvih tendencija na jednom daleko manjem i prilično homogenijem tlu kao što je Srbija. Za razliku od SAD, u Srbiji je proces desekularizacije doživeo uzlet krajem 20. i početkom 21. veka. Istraživač pripravnik Centra za sociološka i antropološka istraživanja istakao je da savremeno pravoslavlje prihvata globalizaciju u tehničkom i ekonomskom smislu, ali ne i u ideološkom. U tom smislu, komodifikovanje religije sprovodi se „iznutra“ kroz ekonomiju, kao i kroz tržišno-simboličku razmenu.
Predavanje, održano 30. oktobra, deo je ciklusa predstavljanja istraživanja novopridošlih koleginica i kolega u IDN.