Успешан средњорочни раст зависи од способности земље да користи своје предности и решава изазове кроз координиране политике и реформе. У том смислу предавање Ивана Николића „Плаузибилност средњорочног убрзања економске активности у Србији“ обухватило је анализу кључних смерница актуелне економске политике те извора раста бруто домаћег производа, према производном приступу, као и с расходне стране.
Николић је истакао раст индустрије, грађевинарства и саобраћаја у бруто домаћем производу током последње деценије, док традиционални сектори попут пољопривреде и енергетике континуирано стагнирају. Такође, разматрани су ефекти недавног добијања инвестиционог рејтинга и велике ревизије обрачуна националних рачуна на будућу економску политику земље.
Током предавања он се посебно осврнуо на завршетак циклуса повећања референтних каматних стопа и заоштравања монетарних услова, тена шире екстерне ризике и ограничења у вези са економском активношћу у зони евра, најважнијем трговинском партнеру Србије.
С тим у вези, анализиране су најзначајније иностране инвестиције у Србији. Истакнуто је да међу 25 најуспешнијих компанија у Србији, само две су у потпуно државном власништву, док су преостале компаније подржане иностраним капиталом, првенствено из Немачке, САД-а , Русије и Кине. У том контексту, посебно је разматрана улога и значај кинеских инвестиција у претходној деценији, имајући у виду да је Народна Република Кина највећи инвеститор у Србији посматрано у односу на остале земље Југоисточне Европе. Током дискусије разматран је утицај и последице иностраних инвестиција на домаћи друштвено-економски поредак.
Предавање је део циклуса представљања новопридошлих колегиница и колега у ИДН.