Kritika strukturnog nasilja – put ka društvenoj pravdi

Strukturno nasilje ne svodi se na pojedinačne oblike nasilja i ličnu odgovornost učesnika, već da počiva na dubljim društvenim procesima i nejednakim odnosima moći koji omogućavaju njegovu nevidljivost i reprodukciju, naglasili su učesnici međunarodne konferencije „Društvo i strukturno nasilje“.

Na naučnoj konferenciji povećenoj rasvetljavanju sistemskih problema koji doprinose generisanju, jačanju i normalizaciji nasilja u društvu, istaknuto je da se kroz analizu političkih, ekonomskih i kulturnih struktura može sagledati kako institucije, patrijarhalni obrasci, politička kultura i ekonomske nejednakosti doprinose održavanju nasilja u društvu.

Učesnici su se složili da kritika strukturnog nasilja nije samo teorijsko pitanje već i osnova za zagovaranje društvene pravde i mirovnih politika. Poseban akcenat stavljen je na interdisciplinarni pristup u prepoznavanju i suzbijanju nasilja, kao i na strategije koje mogu doprineti njegovom predupređivanju.

Tokom konferencije održano je više tematskih sesija na kojima su razmatrani različiti aspekti strukturnog nasilja: značaj i značenje građanskog otpora u Srbiji danas, oblici nasilja i odnos institucija u Srbiji prema tome, nasilje koje pogađa specifične društvene grupe, Izraelsko-palestinski sukob i položaj Palestine danas itd.

Zaključeno je da je neophodno dalje istraživanje i razvijanje politika koje će omogućiti efikasniju prevenciju strukturnog nasilja, kao i edukacija šire javnosti o njegovim mehanizmima i posledicama.

Konferenciju su organizovali Filozofski fakultet u Beogradu i Institut društvenih nauka, sa učesnicima iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Belgije, Italije i SAD-a.

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content