Institut društvenih nauka sproveo je istraživanje o studentskim i građanskim protestima u Srbiji. Istraživanje je vršeno od 14. do 24. marta. Ciljna grupa su bili punoletni građani Republike Srbije, a zabeleženo je ukupno 11110 odgovora na anketu. Metod prikupljanja podataka je kompjuterski podržano onlajn anketiranje (CAWI).
Rezultati istraživanja pokazuju da zadovoljstvo životom, ekonomijom, poštovanjem građanskih prava i sloboda, radom vlasti i osećaj bezbednosti jesu faktori koji utiču na podršku studentskim i građanskim protestima. Ispitanici koji su iskazali manji stepen zadovoljstva u navedenim oblastima su oni koji ujedno više podržavaju proteste. Zainteresovanost za politiku nije se pokazala kao presudan faktor koji utiče na podršku protestima.
Ispitanici koji podržavaju proteste, u najvećoj meri podršku iskazuju kroz fizičko prisustvo na protestima, deljenje informacija na društvenim mrežama i potpisivanje peticija/pisma podrške.
Razlozi za proteste su viđeni na drugačiji način među pristalicama i protivnicima protesta. Ispitanici koji podržavaju proteste smatraju da su ključni razlozi za pokretanje protesta – nepoverenje u institucije, želja za utvrđivanjem odgovornosti za izgubljene živote i nezadovoljstvo opštim stanjem u društvu. Ispitanici koji ne podržavaju proteste smatraju da su ključni razlozi za pokretanje protesta – delovanje stranih faktora sa ciljem destabilizacije Srbije, politički motivisan pokušaj smene vlasti i delovanje domaćih aktera sa ciljem destabilizacije Srbije.
Kao najveće probleme u Srbiji ispitanici koji podržavaju proteste vide korupciju, nepoverenje u institucije i kriminal. Sa druge strane, ispitanici koji ne podržavaju proteste, kao najveće probleme u Srbiji vide proteste, stanje u obrazovnom sistemu i korupciju.
Ukupno 70,5% ispitanika ne vidi nijednu postojeću političku partiju – niti partiju vlasti, niti partiju opozicije, kao onu koja može da sprovede njihove ideje o poželjnom društvenom i političkom razvoju Srbije.
Rešenje za izlaz iz aktuelne društvene situacije pristalice protesta vide u formiranju ekspertske vlade u koju bi bili uključeni predstavnici univerziteta, fakulteta i naučnih instituta. Protivnici protesta rešenje za izlaz iz aktuelne društvene situacije vide u prestanku blokada i okončanju protesta.
Ukupno 84% pristalica protesta izražava podršku generalnom štrajku sa ciljem ispunjenja studentskih zahteva.