Promene u razumevanju autizma: od medicinskog ka socijalnom modelu

U svom predavanju „Promene u konceptualizaciji poremećaja iz spektra autizma“ doktorandkinja Iva Ivanović pokazaće kako se menjalo razumevanje autizma pod uticajem modernih naučnih istraživanja.

Naime, prošlo je više od osamdeset godina otkako je Leo Kaner prvi put u naučnom rukopisu opisao slučaj autizma. Od tada, spoznaja i razumevanje autizma kao poremećaja mentalnog zdravlja menjalo se pod uticajem rezultata različitih istraživanja, ali i njegovim sve većim prepoznavanjem u društvenom kontekstu. Najznačajnije promene mogu se primetiti u izmeni dijagnostičkih kriterijuma koje su se kretale od užeg ka širem dijagnostičkom opisivanju.

Takođe, tokom prethodnih trideset godina pojam autizma pomerao se od medicinskog ka socijalnom modelu. Dok tradicionalno sagledavanje autizma kao medicinskog poremećaja koji nastaje i(li) se opisuje kao deficit koji onemogućava adekvatno funkcionisanje, socijalni model govori o autizmu kao o različitosti koja konstituiše nemogućnost adekvatnog funkcionisanja u društvu i prema zahtevima koje su konstituisali ljudi tipičnog razvoja.

Pitanje potrebe za lečenjem ili pitanje potrebe za prilagođavanjem aktuelno predstavljaju veliku dilemu čije bi rešenje potencijalno moglo da dovede do radikalne promene u shvatanju i prihvatanju autizma.

Z

Iva Ivanović je osnovne i magistarske studije završila je na Fakultetu za medicinu i hirurgiju na Univerzitetu „La Sapienza” u Rimu, a specijalizaciju iz dečje i adolescentske psihijatrije na beogradskom Medicinskom fakultetu. Radi kao dečji psihijatar u Centru za autizam Kliničkog centra Crne Gore. Usavršavala se na psihijatrijskim poliklinikama u Madridu i Parizu. Autorka je i koautorkae više naučnih radova iz oblasti mentalnog zdravlja dece i mladih.

Predavanje možete pratiti i onlajn putem sledećeg linka:

https://zoom.us/j/92142384849?pwd=TVhUMzVTeW9YQ3YxdmFvbUlQRlVldz09

Meeting ID: 921 4238 4849
Passcode: 235993

Datoteke

Godišnji program seminara “Filozofija i psihijatrija”

Preuzmite PDF

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content