Promene u konceptualizaciji poremećaja iz spektra autizma

Na predavanju održanom 29. februara  Iva Ivanović (Centar za autizam Klinički centar Crne Gore) govorila je o tome kako se menjalo razumevanje autizma pod uticajem modernih naučnih istraživanja.

Prošlo je više od osamdeset godina otkako je Leo Kaner, prvi put u nekom naučnom rukopisu  opisao slučaj autizma. Tokom tih godina saznanje i razumevanje autizma kao poremećaja mentalnog zdravlja menjalo se pod uticajem rezultata različitih naučnih istraživanja, promenama u kliničkom razumevanju, ali i njegovim sve većim prepoznavanjem u društvenom kontekstu.

Najznačajnije promene se mogu primetiti u izmeni dijagnostičkih kriterijuma koje su išle od užeg kao širem dijagnostičkom opisivanju. U ranijim proučavanjima autizma, jezik odnosno govor imao je ključnu ulogu i perspektivu sagledavanja ovog poremećaja. Sada aktuelna istraživanja imaju sve više u fokusu “visoko-funkcionalni” autizam, osobe sa urednim govorno-jezičkim razvojem, s namerom da se bolje uvide psihološke i kognitivne karakteristike tzv. „čistog autizma“ i njegove razlike u fenotipskoj prezentaciji.

Tokom prethodnih trideset godina pojam autizma, naročito u poslednjih deset godina,  pomerao se od medicinskog ka socijalnom modelu. Dok tradicionalno razumevanje autizma kao medicinskog poremećaja koji nastaje i(li) se opisuje kao deficit koji onemogućava adekvatno funkcionisanje, socijalni model govori o autizmu kao o različitosti koja konstituiše nemogućnost adekvatnog funkcionisanja u društvu i prema zahtjevima koje su konstituisali ljudi tipičnog razvoja.

Predavanje Ive Ivanović je 18. u nizu seminara “Filozofija i psihijatrija” u organizaciji Centra za filozofiju Instituta društvenih nauka.

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Javni konkurs za popunjavanje radnog mesta – direktor Instituta društvenih nauka

Datum objave:

Rok za prijavljivanje:

30. 11. 2022.

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content