Промене у концептуализацији поремећаја из спектра аутизма

На предавању одржаном 29. фебруара  Ива Ивановић (Центар за аутизам Kлинички центар Црне Горе) говорила је о томе како се мењало разумевање аутизма под утицајем модерних научних истраживања.

Прошло је више од осамдесет година откако је Лео Канер, први пут у неком научном рукопису  описао случај аутизма. Током тих година сазнање и разумевање аутизма као поремећаја менталног здравља мењало се под утицајем резултата различитих научних истраживања, променама у клиничком разумевању, али и његовим све већим препознавањем у друштвеном контексту.

Најзначајније промене се могу приметити у измени дијагностичких критеријума које су ишле од ужег као ширем дијагностичком описивању. У ранијим проучавањима аутизма, језик односно говор имао је кључну улогу и перспективу сагледавања овог поремећаја. Сада актуелна истраживања имају све више у фокусу “високо-функционални” аутизам, особе са уредним говорно-језичким развојем, с намером да се боље увиде психолошке и когнитивне карактеристике тзв. „чистог аутизма“ и његове разлике у фенотипској презентацији.

Током претходних тридесет година појам аутизма, нарочито у последњих десет година,  померао се од медицинског ка социјалном моделу. Док традиционално разумевање аутизма као медицинског поремећаја који настаје и(ли) се описује као дефицит који онемогућава адекватно функционисање, социјални модел говори о аутизму као о различитости која конституише немогућност адекватног функционисања у друштву и према захтјевима које су конституисали људи типичног развоја.

Предавање Иве Ивановић је 18. у низу семинара “Филозофија и психијатрија” у организацији Центра за филозофију Института друштвених наука.

Поделите садржај:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Јавни конкурс за попуњавање радног места – директор Института друштвених наука

Датум објаве:

Рок за пријављивање:

30. 11. 2022.

Назив истраживања иде овде

Кратак опис истраживања иде овде у максимално две или три реченице

Рок за пријављивање:

Унесите појам претраге
Skip to content