U predavanju, koje je u svom podnaslovu odnos levice i umetnosti opisao kao rat zaljubljenih, redovna profesorka na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, Irena Ristić, najpre se osvrnula na različita shvatanja savremene umetničkie prakse, od toga da je umetnost apolitična, preko razumevanja da je estetski određena i politička, pa sve do stava da umetnost stoji izvan ili iznad politike i sama po sebi predstavlja nezavisan prostor razumevanja.
To se reflektuje i u stavovima umetnika, od kojih neki svoj rad smatraju (ne)političkim činom, drugi da njihovo umetničko delovanje mora biti ne samo politički već pre svega društveno avangardan čin, dok treći drže da je uloga umetnosti da (političku) stvarnost učini nemogućom.
S druge strane, istorijski gledano, politička levica je prema umetnosti uvek gajila izvesnu kritičnost smatrajući je buržoaskom tekovinom, dok se u novije vreme kritički osvrće pre svega na ulogu umetnika i mestu umetničkog dela/delovanja u kapitalističkom sistemu proizvodnje. Za političku levicu, kako je istakla Ristić, procesi izoštravanja (klasnih) konflikata i društvenih anatagonizama neodvojivi su deo svakog društvenog delovanja, pa tako i umetnosti.
Na osnovu primera 2007. osnovanog kulturnog centra Magacina u ulici Kraljevića Marka u Beogradu, koji služi kao slobodan prostor za kolektivni rad i angažovanost, kako umetničku tako i društvenu, u predavanju je pokazano na koji način principi političke levice i umetnosti mogu ne samo da su komplementarni već i da se međusobno dopunjuju.
Ipak, za Irenu Ristić i levica i umetnost jedna od druge mogu još dosta toga da nauče: levica od umetnosti kako se zalagati za praktikovanje jednakosti u radu i kako se odupirati grupnom konformizmu i hijerarhizaciji, dok, s druge strane, umetnici i umetnički kolektivi zahvaljujući principima levice i revolucionara mogu prepoznati značaj stalnog preispitivanja sopstvenog položaja u kapitalističkom sistemu kao i značaj kritičke analize (pre)raspodele resursa i uloge umetnika u tome.
Predavanje je održano 28. septembra u Institutu društvenih nauka, u okviru ciklusa Regionalne čajanke „Levica“ koji se organizuje u saradnji s Akademskom mrežom za saradnju u Jugoistočnoj Evropi.